Bilinmeyen geleneksel Türk yemekleri hangileridir

Malzeme ve tarif çeşitliliğiyle dünyanın önde gelen mutfaklarından Türk mutfağına ait bilinmeyen Türk yemekleri.

Yüzyıllardır süregelen geleneksel mutfak kültürümüz, ünü ülke sınırlarını aşmış çok sayıda lezzetle dolu. Diğer yandan pek fazla kişi tarafından bilinmeyen ne cevherler olduğu da su götürmez bir gerçek. Fakat bugün içeriğimizin konusunu oluşturan ve çok fazla bilinmeyen Türk yemekleri listesine göz atarak hepsini olmasa da bu cevherlerin bir kısmını tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Her biri farklı bir hikayeye sahip olan, tarih kokulu bu geleneksel yemeklerin bugün pek meşhur olamayışlarının en büyük nedeni, sanıyoruz ki zamanla tüm dünyayı etkisi altına alan hızlı tüketim trendi. Neyse ki fast food kültürünün yerini şimdilerde daha sağlıklı, daha geleneksel ve daha lezzetli yemekler almaya başladı.

Bu sayede umuyoruz ki şu anda pek bilinmeyen Türk yemeklerinin ilerleyen zamanlarda hak ettikleri popülariteye kavuştuğunu görebileceğiz. Üstelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde Türk mutfağının dünyaya tanıtılması amacına yönelik hazırlanan ve altında akademisyenler, uzmanlar ve şeflerin imzası bulunan Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabı da geleneksel yemek tariflerimizin daha geniş kitleler tarafından duyulmasına yardımcı olacaktır.

Geleneksel mutfağımızın pek bilinmeyen 10 yemeği

İşte adları yöresel sınırları henüz aşmamış olsa da lezzetiyle hayranlık uyandıran 10 farklı Türk yemeği...

1. Bamya Çorbası

Bir tadanın bir daha tatmak için şehir değiştirmek isteyeceği kadar leziz etli ekmeği ile özdeşleşen Konya yöresine ait bamya çorbası, herkesin bildiği bamya yemeğinden oldukça farklı bir tarif. Çiçek bamya kullanılarak hazırlanan bamya çorbası, çoğunlukla etli olarak tercih ediliyor.

Hafif ekşili lezzetiyle damakları şenlendiren bu yemeği Konya halkının vazgeçilmez tariflerinden biri olarak tanımlamaki, sanıyoruz ki yanlış olmayacaktır. Buna karşın bamya çorbası, Anadolu'dan birazcık uzaklaşıldığında pek bilinmeyen Türk yemekleri arasına girmektedir.

2. Çaput Aşı Pilavı

Pilavı pek çok yemeğin tamamlayıcısı olarak görüyoruz. Hatta o kadar seviyoruz ki Anadolu'nun dört bir yanında birçok farklı reçeteye sahip pilav yemeği yapıyoruz. Çaput aşı pilavı da bunlardan biri.

Denizli yöresinin pilav türlerinden çaput aşı pilavını diğer pilavlardan ayıran belirgin özelliği ise içerisinde asma yaprağı, olgunlaşmamış üzümden elde edilen koruk suyu gibi pilav tariflerinde çok sık rastlanmayan malzemelerin yer alması. Unutmadan, çok bilinmeyen Türk yemeği listemizin bu üyesinin bir tür pirinç pilavı olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

3. Efelek Sarması

Ege'nin ardından yeniden İç Anadolu'ya dönüyor ve Ankara yemeklerinden biri olan efelek sarmasını mercek altına alıyoruz. Temel malzemesi efelek otu olan bu yemek, diğer sarma çeşitleri gibi hazırlanan iç harcının efelek otuna sarılması usulüne dayanıyor. En yakın arkadaşı genellikle cacık olan efelek sarması, geleneksel mutfağımızın sağlığa faydalı olduğu kadar besleyici de olan yemek türlerinden biri olarak değerlendirilebilir.

4. Eli Böğründe

İsmi kulağa biraz tuhaf gelse de eli böğründe yemeği, Kahramanmaraş yöresinin enfes lezzetlerinden biri. Kiremit tavada kuzu etiyle hazırlanan eli böğründe tarifi, ete en yakışan sebzeler ve baharatlarla süsleniyor ve aslında ünü diyar diyar dolaşacak lezzetiyle şimdilik yalnızca Kahramanmaraşlıların sofralarını taçlandırıyor.

Tarihsel serüveni net bir şekilde bilinmemekle birlikte içerisindeki malzemelerden dolayı tam bir şifa deposu olarak görülen eli böğründe, özellikle havaların soğuması ile birlikte tüketilmeye başlanıyor. Bağışıklığı güçlendirici etkisinden dolayı kış mevsimine hazırlanırken tüketilen bu yemeğin lezzetine kış bittiğinde bile doymak pek mümkün olmuyor.

5. Kabak Çiçeği Dolması

Ege ve Akdeniz mutfaklarının en sevilen tatlarından biri olsa da ülkemizin geri kalanında çok yaygın olmayan kabak çiçeği dolması da bilinmeyen Türk yemekleri listemizde yerini alıyor.

Yaz aylarında toplanmaya başlanan kabak çiçeklerinin taç yapraklarının ve iç kısmının ayıklanmasının ardından bol suyla arındırılması ve önceden hazırlanan iç harcı ile doldurulması ile elde edilen kabak çiçeği dolması, tahmin edeceğiniz üzere zeytinyağlı olarak tüketiliyor. Hem sağlıklı hem de hafif olduğu için akşam yemeklerinde çok sık tercih ediliyor.

6. Kamış Yahnisi

Tarif çeşitliliğinde rakip tanımayan yörelerimizden Gaziantep'e ait onlarca yemek sayabilmek mümkün. Her ne kadar ülke genelinde adı pek duyulmamış olsa da kamış yahnisi de bu lezzetlerden biri. Kuzu eti, pekmez ve sirke ile hazırlanan kamış yahnisi, adını yemeğin ortasında kamış gibi duran uzuk kemik parçasından alıyor.

Tatlı-ekşi uyumunu mükemmel şekilde sunan, kuzu etinin dayanılmaz lezzetiyle harmanlanan kamış yahnisinin de mutlaka sınırlardan taşacak bir üne sahip olması gerektiğini düşünüyoruz.

7. Sakala Çarpan

Afyon dolaylarında kış mevsimi yaklaşmaya başladığında bünyeyi soğuk algınlığına karşı korumaya almak için tercih edilen sakala çarpan, aslında Anadolu'nun birçok noktasında farklı adlarla anılan bir tür çorba olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine de bilinmeyen Türk yemekleri listemizde yer verdiğimiz sakala çarpan çorbasının temel bileşenleri ise yeşil mercimek ve erişte.

Genellikle et suyu ile lezzetine lezzet katılan ve tereyağı kullanılarak hazırlanan bu yemek; bol vitaminli ve proteinli yapısından dolayı 7'den 70'e herkes için sağlıklı ve geleneksel bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

8. Turşu Tavalısı

Yüzlerce yıldır bu topraklarda turşu tüketildiğini biliyoruz. Fakat Rize'de turşu, ana yemek olarak da değerlendiriliyor ve turşu tavalısı adıyla sofralara geliyor. Fasulye turşusunun kavrulması esasına dayanan turşu tavalısı da Anadolu'nun diğer yörelerinde adı duyulmuş bir lezzet olmadığı için bilinmeyen Türk yemekleri listemizdeki yerini alıyor.

9. Zirva

Osmanlı saray lezzetlerinden biri olan zirvanın Edirne yöresinde bilinen bir yemek olsa da ülke genelinde çok yaygın bir tarif olduğu söylenemez. Oldukça zengin bir malzeme içeriğine sahip oluşuyla dönemin ihtişamını harika bir şekilde yansıtan zirva yemeğinde deyim yerindeyse yok yok!

Kuzu etinden taze üzüme, kirazdan bademe, safrandan kayısıya, incirden bala kadar bir aradayken nasıl bir lezzet oluşturacağını tahmin etmesi zor olan ama birbirine çok yakışan bir içeriğe sahip olan bu yemeğin Mevlevi mutfağından izler taşıdığını da söylemek mümkün.

10. Zülbiye

Biraz zahmetli bir yemek olmakla birlikte besleyici değeri oldukça yüksek bir ürün olan zülbiye de Konya mutfağına ait olan bir diğer tarif. Bol soğanlı bir et yemeği olan zülbiye için genellikle kuzu eti tercih edilmekle birlikte dana eti de kullanılabiliyor.

Kimi zaman yapım aşamasında kuyruk yağı da kullanılan zülbiye, Konya yöresinde özellikle ağır misafirler için hazırlanan son derece saygın bir yemek olarak anılıyor. Lokum gibi etleri ile büyük beğeni toplayan bu yemeğin günümüzde yeni nesil tarafından pek bilinmiyor olması ise zülbiye ve diğer geleneksel yemeklerimizin geleceğe taşınamayacağı endişesi uyandırıyor.

Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı gibi kaynak niteliği taşıyan kitaplar ve gastronomi tarihine odaklanan diğer eserlerle birlikte geçmiş ile gelecek arasında daha sağlam köprüler kurulabileceğine olan inancımızı ise korumayı sürdürüyoruz.

Yorumlar

YORUM YAZ