Bilgisayara eğildiğiniz her an sizi kamburluğa biraz daha yaklaştırıyor

Abone Ol 

Günlük hayat içerisinde çok fazla telefon ya da bilgisayar kullanıyoruz.  Teknolojik aletleri kullanırken dik durmak yerine daha rahat ama sağlıksız duruşlar seçiyoruz. Bu durum zamanla kalıcı kamburluğa yani kifoza yol açabilir. Avrasya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Ortak, kifozla ilgili önemli bilgiler veriyor.

Bilgisayara eğildiğiniz her an sizi kamburluğa biraz daha yaklaştırıyor #1

Hayati tehlikelere yol açabilir

Kifoz diğer bir deyişle kamburluk, başın vücuda göre daha önde, sırt çıkıntısının normalden daha yüksek, bel oyuntusunun daha belirgin olması durumudur. Normal şartlarda omurga belli oranda bir çıkıntıya sahiptir. Bu oran 20 ila 55 derece arası olarak kabul edilir. Bu oranın dışında kalan eğrilikler kifoz yani kamburluk olarak kabul edilir. Tedavi edilmediğinde ise yaşam kalitesini düşürmenin yanı sıra hayati tehlikelere yol açabilir. İşte, kifoz oluşumunu tetikleyen etmenler;

– Genetik sebepler,

– Osteoporoz,

– Kötü duruş alışkanlıkları,

– Omurgada oluşan iltihaplar,

– Tüberküloz,

– Yetersiz beslenme,

– Güçsüz kaslar,

– Herhangi bir darbe sonucunda meydana gelen kırıklar.

Bilgisayara eğildiğiniz her an sizi kamburluğa biraz daha yaklaştırıyor #2

Çocuklarınızı ağır çantalar taşıtmayın

Bazı kişilerde yapısal olarak kifoz görülebilmektedir. Bu durumda kifozun oluşmasında omurların ayrışma kusuru veya yapısal oluşum kusuru belirleyici bir rol üstlenir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte çocuktaki bu eğrilik giderek artmaya başlar. Doğuştan gelen kamburluğun bir diğer önemli sebebi ise Scheuermann hastalığıdır. Nedeni tam olarak bilinmeyen hastalıkta kamburluk uyarıldığında herhangi bir düzelme göstermez. Bu hastalarda kamburlaşma oranı 55’in üstündedir. Genellikle bel ağrısı şikayetiyle ergenlik dönemlerinde ortaya çıkar.

Kamburluk duruş bozuklukları sebebiyle sonradan da gelişebilir. Postural kifoz olarak adlandırılan bu durumda, kişi uyarıldığında kendini düzeltebilir ki, zaten omurlarında bir şekil bozukluğu yoktur. Postural kamburluğa sebep olan ana faktör kötü pozisyonda oturuş ve kondisyon yetersizliğidir. Aynı zamanda çocukluk çağında kullanılan ağır çantalar da sonradan gelişen kamburluğa yol açabiliyor.

Kifoz olduğunuzu gösteren işaretler ise su şekilde sıralanabilir;

– Dik durmakta zorlanmak,

– Kaslarda yorgunluk,

– Kemiklerin eğilmesine bağlı olarak boyun daha kısa durması,

– Sırt ağrısı,

– Omurga bölgesinde duyarlılık.

Bebek ve çocuklarda ise daha farklı belirtiler gözlemlenebilir. Örneğin; kol ve bacaklarda orantısızlık görülebilir, gövde de şekil bozuklukları oluşabilir, denge kaybı yaşanabilir. Özellikle de öne doğru eğildiğinde belirginleşen kamburluk dikkat çeker.

Bilgisayara eğildiğiniz her an sizi kamburluğa biraz daha yaklaştırıyor #3

Teşhis ve tedavi yöntemi

Öncelikle fiziki muayene yapılır. Kişinin önüne eğilmesiyle yandan omurgasına bakılır. Normalden fazla eğriliklerde omurga röntgeni istenir. Röntgen kifozu teyit etmek, eğikliğin derecesini belirlemek ve şekil bozukluğunun türünü öğrenmek için kesin sonuçları verir. Aynı zamanda hastanın şikayetlerine göre nörolojik testler de istenebilir. Bunun için kifoza his kaybı, halsizlik, denge kaybı ve felç gibi sorunların olması gerekir.

Kifozun tanısı için gerekli ölçümler yapıldıktan sonra tedavi aşamasına geçilir. Eğiklik 50-55 derece arasındaysa düzenli egzersiz, fizik tedavi, doğru duruş ve oturuş teknikleri ile düzelme sağlanabilir. Aynı zamanda dik durmayı kolaylaştıracak korseler kullanılabilir. Ancak eğrilik 70’in üzerinde ise cerrahi müdahaleler gerekebilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu