Bilgisayar oyunu sayesinde zayıfladılar

İngiltere'deki Exeter Üniversitesi'nde geliştirilen bir bilgisayar oyunu, kişilerin beslenme alışkanlıklarını bir ölçüde kontrol altına almalarını sağladı.

Bilgisayar oyununda, katılımcılara bisküvi ve çikolata gibi besin maddelerinin resimlerine basmaktan kaçınmaları telkin edilerek beyinleri, kalori azaltmaya yönlendirildi. Araştırmaya katılanların az miktarda kilo verdikleri ve deneyden 6 ay sonra da daha az kalori aldıkları gözlendi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Appetite dergisinde yayımlanan araştırmada, 41 yetişkin, 1 hafta süresince 10 dakika süren bilgisayar oyununu internet üzerinden 4 kez oynadı. Katılımcıların çoğu aşırı kiloluydu ve haftada en az 3 kez cips, bisküvi, pasta ve çikolata gibi kalorili besinler yediklerini belirtti.

'Beyni eğitmek gerek'

Exeter ve Cardiff Üniversiteleri'ndeki psikologlar tarafından geliştirilen bilgisayar oyunu insanların yemek alışkanlıklarını değiştirmek, yani sağlıksız abur cubur yemekten vazgeçirmek için "beyin eğitimi"ni kullandı. Katılımcılardan, ekranda sağlıksız yiyecekler belirince herhangi bir tuşa basmamaları istendi. Sonuçlar aynı eğitimi, yiyecek fotoğrafı olmadan tamamlayan 41 başka yetişkininki ile kıyaslandı. Buna göre, katılımcılar eğitim haftasında 0.7 kilogram verdi ve günde ortalama 220 gram daha az kalori aldı.

"Oyun henüz 'emekleme' aşamasında"

Araştırmaya öncülük eden, Exeter Üniversitesi'nden Dr. Natalia Lawrence, oyunun bazı insanların yeme alışkanlıklarını değiştirdiğini ancak daha "emekleme" aşamasında oldukların söyledi.

Yorumlar

YORUM YAZ