Beyaz ekmek obeziteye kadar götürüyor

Yapılan araştırmaya göre, beyaz ekmek tüketimi beslenmenizin başında duruyorsa obeziteye doğru gidiyor olabilirsiniz.

Yapılan son araştırmaya göre, beyaz ekmek beslenmenizin demirbaşlarından ise kilo almaya meyilli olmanız pek de şaşırtıcı değil.

Navarra Üniversitesi'nden araştırmacılar, 9 bin 200'den fazla üniversite mezunu İspanyol ile yaptıkları çalışmada katılımcıların beslenme alışkanlıklarını ve kilolarını izledi.

Beyaz ve tam buğday ekmeğini birlikte tüketenlerin kilo alma riskinin yükselmediği görüldü. Çalışma sonucuna göre, sadece beyaz ekmek alışkanlığı olup da günde iki ya da daha fazla porsiyon beyaz ekmek yiyenler, haftada bir porsiyondan daha az beyaz ekmek yiyenlere göre yüzde 40 daha fazla kilo alımı ve obeziteye meyilli oluyor.

Obeziteye yol açıyor

Araştırmada, sadece tam buğday ekmeği tüketmek ile fazla kilolu ya da obez olmak arasında anlamlı bir bağlantı saptanmadı. Uzmanlar, bu durumun tam buğday ekmeğindeki karbonhidrat türleri, lif içeriği ve diğer besin değerleriyle bağlantılı olabileceğini düşünüyor.

Öte yandan günde iki porsiyon ya da daha fazla beyaz ekmek tüketiminin fazla kilo almak ya da obez olmakla arasında doğrudan bir bağlantı kuruldu.

Araştırma aslında beyaz ekmek tüketimi ve kilo artışı arasında neden-sonuç ilişkisi kurmuyor. Sadece bir bağlantı ile ilgili olabileceğini ortaya koyuyor.
Bu bile beyaz ekmek yerken üzerine bir daha düşünmemiz için yeterli bir sebep gibi görünüyor.

Yorumlar

YORUM YAZ