Beyaz spor ayakkabıları tertemiz yapma tüyosu

Beyaz spor ayakkabıları hemen hemen her kombine uyum sağlar. Bu yüzden tercih etmeyenimiz yoktur. Fakat temizlik konusunda titiz davranılması gerekir. Peki beyaz spor ayakkabılarını nasıl temizlemeliyiz?

Abone Ol 

Her kombinin kurtarıcısı olan beyaz spor ayakkabılar giymesi zevkli olsa da temizlemesi hayli zor olabiliyor. Ne kadar titiz kullansanız da muhakkak kirlenecektir. Ama bahsettiğimiz yöntemlerle ilk günkü beyazlığına çevirmek çok kolay.

Bağıcıkları çıkarın

Temizlemeye başlamadan önce bağıcıkları ve iç tabanını çıkarın. Bağıcıklar için sıcak su dolu bir kap ve deterjan gerekli olacaktır. Bağıcıklar çok kirli ise temizleme solüsyonundan da kullanabilirsiniz. Tabanlar ise elle yıkanabilir veya değiştirilebilir. Aynı anda spor ayakkabılarınızı makineye atıp yıkabilirsiniz ancak hassas bir beyaz spor ayakkabınız varsa elle temizlemeniz daha iyi olacaktır. Ağır lekeli bölgelere bir miktar çamaşır deterjanı ile ön işlem yapın ve bunları bir çamaşır torbasına koyun. Havlu ve iç çamaşırı gibi beyaz çamaşırlarla çamaşır makinesine atabilirsiniz. Ilık veya sıcak suyla ve normal döngüde yıkayın. Asla kurutucuya koymayın.

Sirke ile temizleyin

Beyaz ayakkabınızı elinizde temizleyecekseniz o zaman beyaz sirkeyi bir bardak ılık su ile karıştırın. Tüy bırakmayan bir mikrofiber ile beyaz ayakkabılarınızı iyice temizleyin. Temizledikten sonra ıslaklığını iyice aldıktan sonra güneşte bekletin.

Topraklar nasıl temizlenir

Eğer ayakkabınız toprak olduysa bunu çıkarmanın kolay bir yöntemi vardır. Diş fırçası! Toprağı çıkarmak için bir ayakkabı fırçası veya elektrikli süpürge döşeme fırçası veya hatta eski, kuru bir diş fırçası kullanın.

Bir temizleme solüsyonunu hazırlayın

Küçük bir kapta bir yemek kaşığı kabartma tozu, sirke ve bir çorba kaşığı ılık suyu karıştırarak ince bir macun oluşturun. Kabartma tozu, toprağı gevşetmek için yumuşak bir aşındırıcı görevi görür; hidrojen peroksit lekeli bölgelerin beyazlamasına yardımcı olur.

Toprağı fırçalayın

Eski bir diş fırçasını veya küçük bir sert fırçayı kabartma tozu karışımına batırın ve tuval alanlarını nazikçe ovalayın. Mikrofiber bezi temiz suya batırarak durulayın . Sadece nemli olana kadar sıkın ve ayakkabıları silin.

Aseton ile temizleme

Plastik ve beyaz tabanlarındaki lekeler için en etkili yöntemlerden ancak süet ve nubuk ayakkabılarda kullanmamalısınız. Aseton ile yalnızca ayakkabınızın tabanını temizleyin çünkü aseton bez bir ayakkabıya zarar verebilir.

Diş macunu ile temizleme

Diş fırçasına bir miktar beyaz diş macunu sıkarak ağır lekelerin olduğu alanların üzerine sürebilirsiniz. Macunu bir diş fırçası yardımı ile dairesel hareketlerle bölgeye yayabilirsiniz.  Temizleme bittikten sonra nemli bir bez yardımıyla macunları silerek güneş ışığında 3-4 saat kurumaya bırakabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu