Besinlerdeki ağır metaller nedir

Görünmez, kokusuz ve bizim için etkisi neredeyse belirlenemeyen ağır metaller, çeşitli kronik sağlık sorunlarına katkıda bulunabiliyorlar. Ağır metaller hakkında bilmeniz gerekenleri Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin yazdı...

Hepimiz günlük olarak ağır metallere maruz kalırız. Ağır metal alımımızı azaltmak ve vücudumuzun doğal detoksifikasyon sistemini güçlendirmek için birkaç adım atmanın faydası olacaktır.

Ağır metaller, dünyada doğal olarak bulunan kimyasallardır. Çinko, demir, magnezyum gibi metaller diyetlerimizde gerekli besinlerdir ancak diğer genel toksik metaller denizleri, toprağı ve çevreyi kirletmiştir. Civa, arsenik, kurşun veya kadmiyum gibi genel toksik ağır metaller, bir kişinin vücudunda birikerek hastalanmalarına neden olabilir.

Ağır metallere maruz kalmanın yaygın belirtileri

Sağlıksız bir ağır metal birikimi vücudun sağlığını bozabilir ve çeşitli belirtilere neden olabilir. En sık görülen semptomlar geçmeyen yorgunluk, depresyon, anksiyete, uykusuzluk, sindirim problemleridir ve ağır metallerin bazı hastalıklara katkıda bulunabileceğine dair kanıtlar vardır.

Ağır metaller sağlığımızı çeşitli şekillerde etkileyebilir. Mitokondrilerimize (enerji üreten hücrelerimizin parçaları) zarar vererek hücresel hasara neden olabilirler, enzim fonksiyonumuzu ve hormon fonksiyonunu etkileyebilirler. Ağır metaller ayrıca beyin hücrelerine zarar veren nörotoksinlerdir. Civa ve kurşun özellikle nöron fonksiyonuna müdahale eden ve oksidatif stresi artıran güçlü nörotoksinlerdir. Ağır metaller hücresel düzeyde hasara yol açarak potansiyel olarak uzun süreli ve geri dönüşü olmayan etkilere neden olur. Ağır metallerden etkilendiği öne sürülen diğer rahatsızlıklar ise obezite, otizm, alzheimer, parkinson ve kalp hastalığıdır.

Ağır metal seviyelerinin ölçümü

Kan testleri: Bunlar, mevcut ağır metal seviyenizi saptamak için kullanılır. Vücut bir ağır metale maruz kaldığında, bu yaklaşık doksan gün kanda kalır. Kan testinde bir ağır metal tespit edilirse, maruz kalmanın yakın zamanda olduğunu gösterir.

Saç testi: Metaller, vücuda alındıktan sonra birkaç hafta saçta kalır. Saç testi, kan ve idrar testlerinin yapamayacağı belirli cıva ve ağır metal türlerine maruz kalmanın izini sürmenin basit ve etkili bir yoludur. Bir saç testi toplam vücut yükünü tespit edemese de, vücuttaki belirli mineral dengesizliklerini ve eksikliklerini tespit edebilir.

Kemik testi: Bu genellikle vücudun kurşun yükünü değerlendirmek için kullanılır. Topraktan ve sudan kurşuna maruz kaldığımızda, bu kemiklerimizde depolanır.

Ağır metal detoksu

Ağır metalleri vücudumuzdan atmaya yardımcı olabilecek bazı besinler vardır.

- Günde en az bir porsiyon sebze yemeliyiz. Özellikle brokoli, lahana, brüksel lahanası ve karnabahar.

- Her gün iki ila üç diş sarımsak ağır metallerin atılmasına yardımcı olabilir (veya bir sarımsak takviyesi alın).

- Sabahları kahve yerine organik yeşil çay için. Yeşil çay, vücudun ana metal detoksizörü olan glutatyon seviyelerini yükseltir ve ayrıca metalleri atılması için bağlayabilir.

- Kereviz, kişniş, maydanoz ve zencefil gibi taze sebze suları.

- Karahindiba kökü, zencefil, kakule tohumu, kabuk tarçın ve diğer bitkilerin bir karışımıyla hazırlanan bitkisel detoks çayları.

- Yumurtalar, peynir altı suyu proteini, sarımsak ve soğan dahil olmak üzere yüksek kaliteli kükürt içeren proteinler.

- Üzümlerde ve turunçgillerde bulunan bioflavonoidler.

- Karnosol içeren biberiye, detoks enzimlerini destekleyebilir.

- Antioksidan ve antienflamatuar yararları için zerdeçal ve köri.

- Koyu yeşil yapraklı sebzelerde ve buğday çekirdeğinde bulunan klorofil.

Takviyelere gelince, C vitamini, selenyum, çinko, n-asetilsistein, lipoik asit ve sarımsak almanızı öneririm.

Civa açısından, çoğunlukla bu toksik metale kontamine olmuş balıkları yemekten veya diş amalgamı veya gümüş dolgusu nedeniyle maruz kalıyoruz. Civaya maruz kalmanızı azaltabileceğiniz bir yöntem olarak; ton balığı, levrek, orfoz ve kılıç balığı gibi büyük balıklarından ve nehir balıklarından uzak durmaktır.

Sadece küçük balık yemenizi öneririm. Tavanıza sığarsa sorun değil. Sardalya, uskumru, hamsi ve somon balığını rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

LongMan 19-02-2019 00:36:17

Uzun uzun uzun çok uzun. Okuyamıyorum çoooook uzun.

YORUM YAZ