Berkcan Okar ile grafik tasarım üzerine konuştuk

Başarılı işleriyle adından söz ettiren Görsel Tasarımcı Berkcan Okar ile çok sevilen işleri ve grafik tasarım üzerine konuştuk…

Berkcan Okar, çok sevdiğimiz kitapların, albümlerin kapakları, filmlerin afişlerin başarılı tasarımcısı! Ensonhaber Art Directorümüz Ezgi Bulut'u (@ezgibulut.com.tr ) ve beni ofisinde ağırladı. Keyifli bir sohbet edip, bol bol fotoğraf çekildik. Fotoğraflarımızdan da, çalışmalardan da bol bol paylaşacağım sizinle. Tasarım dünyasında kendine yer edinmek isteyen herkesin ondan alacağı bir cümle var bu sohbette. Bu röportaj en çok onlar için…

Berkcan Okar ile grafik tasarım üzerine konuştuk

(Soldan sağa: Damla Karakuş, Ezgi Bulut, Berkcan Okar)

Yaptığımız tasarımların herkese ulaşabilir olması, heyecanımı ve saygımı her zaman üst seviyede tutmamı sağlıyor

- Berkcan Okar kendini nasıl tanımlar? Tüm çalışmalarının yanında duygularıyla, kendi gözünden Berkcan Okar kimdir?

1989'da İstanbul'da doğdum. 10 yılı aşkın süredir sektörde görsel tasarımcı olarak yer almaktayım. 2019'un başında kurulan, kültür sanat ve eğlence sektöründe yurtiçi - yurtdışı birçok sinema ve televizyon projesinin görsel tasarım kampanyalarını hazırlayan tasarım ajansı YER'in kurucu ve kreatif direktörüyüm.

- YER'de neler yapıyorsunuz? Biraz işlerinizden bahseder misin?

Burada "Yaratıcı fikirlerin tasarıma dönüştüğü Yer!” mottosuyla ilk günkü heyecan ile çalışmalara devam ediyoruz. İşlerimiz arasında Arif V 216, Houswife, Invisible Heroes, Sully, Bizim İçin Şampiyon, Green, Bitmiş Aşklar Müzesi gibi sinema filmlerinin yanı sıra, Muhteşem Yüzyıl, 25 Litre, Bir Aile Hikâyesi, Poyraz Karayel, Güllerin Savaşı, Kurtlar Vadisi gibi yapımlar da bulunuyor. Bunlara ek olarak Los Angeles'ta düzenlenen dünyanın en prestijli tasarım yarışmalarından olan ve 52 ülkeden 1000'den fazla işin yer aldığı International Design Awards (IDA) / Uluslararası Tasarım Ödülleri'nde, afiş tasarımlarını yaptığım üç proje ile "Grafik Tasarım Dalı, Basılı/Afiş Kategorisi”nde altın başta olmak üzere üç farklı ödül kazandım.

Berkcan Okar ile grafik tasarım üzerine konuştuk

- Söz konusu işin olduğunda seni ayakta tutan ne?

Yaptığımız tasarımların herkese ulaşabilir olması benim heyecanımı ve işe olan saygımı her zaman üst seviyede tutmamı sağlıyor.

- Peki tasarım serüvenin nasıl başladı?

Çocukluğumdan bu yana yanımdan ayırmadığım defter ve kalemlerimle birlikte büyüdüm. Üniversite yıllarıma kadar her boşluğumu kendimce tasarımlar yaparak ve birçok tasarımcının işlerini inceleyerek geçirdim. Üniversitede Görsel İletişim Tasarımı Bölümü'ne girmemle birlikte tasarıma ilk adımı atmış oldum. Zaman ilerledikçe dijital dünyayı merak etmem ve çizdiklerimi dijital ortama aktarmamla birlikte bir anda kendimi sektörün içinde buldum ve serüven başladı.

Berkcan Okar ile grafik tasarım üzerine konuştuk

Tasarımlarımı besleyen en önemli şey, müzik

- Nasıl çalışırsın? Bir rutinin var mı?

Geceyi seviyorum, sadece ben ve fikirlerimin olduğu büyülü bir an gibi geliyor. Rutinim olarak proje başlangıçlarını geceleri yapıyorum. Ön hazırlığı iyi olunca sonrası zaten kendiliğinden geliyor.

- Tasarım yaparken nelerden besleniyorsun?

Tasarımlarımı besleyen en önemli şey, müzik! Gece sessizliğinde fikirler ve müzik birbirini tamamlıyor. İlgimi çeken ya da çekmeyen etrafta gördüğüm bütün görsel malzemeler hafızamda depolanıyor ve düşünme evresinde pozitif ya da negatif katkıları oluyor. İşe başlamadan önce araştırma aşamasına fazlaca vakit ayırıyorum. İlk adımı atmak her zaman zordur, tasarım konusunda da boş beyaz bir sayfaya bakarken ilk çizgiyi çizmek bazen günlerini alabiliyor. Bu adım sonrası ortaya çıkmaya başlayan iş, kendi kendini beslemeye başlıyor.

Berkcan Okar ile grafik tasarım üzerine konuştuk

(Berkcan Okar'a ait afişlerden birkaçı)

- Bir afişin yaratım sürecini paylaşır mısın bizimle? Nasıl geçiyor?

Film çekilmiş ise, filmi izliyoruz, çekiliyorsa senaryoyu okumakla başlıyoruz. Sonraki aşama ise, yapılan toplantı ile kendi tarzımızı, fikirlerimizi yapımcı ve yönetmenin kafasındaki ile birleştirip en uygun tasarımı ortaya çıkarmak. Toplantıda hedef kitle, gişe kaygısı, kimlerin oynadığı gibi çok fazla ince detaylar bulunuyor. Toplantı sonrası çıkan fikirler ve istekler doğrultusunda biz kendi aramızda da bir toplantı yapıyoruz ve eskizler üzerinden taslak afişlerimiz şekillendirmeye başlıyoruz. Eskiz aşamasında renk, kıyafet, mimikler, dekor da önemli bir yer kaplıyor. Sonraki süreç ise hayal gücümüz ve üzerinde konuştuğumuz konulara göre son dokunuşlar. Kısaca bir afişin 180 dk'lık bir filmi anlatmasının süreci böyle ilerliyor. Bu süreç çok hızlı gibi görünse de bazen aylar sürebiliyor.

Berkcan Okar ile grafik tasarım üzerine konuştuk

Bakmak yetmez, görmek lazım

- Yeni bir tasarıma başlarken daha öncekiler seni etkiler mi? Aslında şöyle sorayım, kendi çalışmalarından da ilham alıyor musun?

Her tasarım boş beyaz bir sayfa ile başlıyor. Gördüklerim, duyduklarım, hissettiklerim, yaptıklarım bu sayfaya ilk noktayı koymamı sağlıyor ve sonrası geliyor. Kısaca bakmak yetmez görmek lazım.

- Bir işi yapmaya ya da yapmamaya nasıl karar veriyorsunuz? Kriterleriniz neler?

Öncelikle proje bize geldiğinde (sinema, dizi, albüm, kitap) detayları öğrenip kendi içimizde tartışıyoruz. Sonra projeyi karşı taraftan dinleyerek detayları konuşuyoruz. En önemli olan şey, karşılıklı saygı ve inanmak. İki taraf bu şekilde birbirine yaklaştığı sürece her projeye ilk projemiz heyecanı ile başlıyoruz.

Berkcan Okar ile grafik tasarım üzerine konuştuk

(Berkcan Okar'a ait albüm kapaklarından birkaçı)

- Birçok popüler film afişi ve ünlü isimlerin albüm kapağı tasarımlarında imzan var. Bu nasıl hissettiriyor?

Yaptığınız işlerin milyonlarca insan tarafından görünmesi, herkesin yorum yapabilmesi, paylaşabilmesi, sevmesi ya da sevmemesi beni çok heyecanlandırıyor. Her zaman bu heyecan beni ayakta tutuyor. Artık görsel ağırlıklı bir dünyadayız, insanlar sinemaya gideceği zaman önce afişine bakıyor, kitap alacağı zaman kitap kapağının etkisiyle kitabı eline alıyor. Birinin aklında bunları yapmak yokken ve bizim yaptığımız görseller ile bunu sağlayabiliyor olmak güzel bir duygu.

Berkcan Okar ile grafik tasarım üzerine konuştuk

İstanbul gibi renkli ve hareketli bir şehirde yaşadığım için kendimi şanslı hissediyorum

- En çok keyif aldığın çalışmalar hangileri?

Ferhan Şensoy, 1987'den bu yana aralıksız sahnelediği tek kişilik oyunu "Ferhangi Şeyler”i 2000. kez oynayarak bir dünya rekoru kırdı. Her 500 oyunda bir afiş yaptırıyordu ve 2000. oyununun afiş tasarımını ben yaptım, bu yüzden bu özel afişin bende çok ayrı bir yeri vardır. Bunun dışında Cem Yılmaz'ın Arif V 216 filmi için baştan sonra hazırladığımız farklı afiş tasarımların sevdiğim işlerim arasındadır. Muhteşem bir kadro ile birlikte çekimleri yapıp onlarla bu tasarım sürecini yürütmek ayrı bir zevkti.

- İstanbul'dan ilham aldığın söyleniyor. Öyle mi? İstanbul'u nasıl anlatırsın?

İstanbul gibi renkli ve hareketli bir şehirde yaşadığım için kendimi şanslı hissediyorum. Kaosundan, sessizliğine kadar tasarımlara, yaratım sürecinde birçok etkisi olabiliyor. Her türlü insanın, görselin ve duygunun olduğu bu şehirde tıkandığımda kendimi sokağa atmam her zaman beni sonuca ulaştırdı. İstanbul'u çok seviyorum…

Berkcan Okar ile grafik tasarım üzerine konuştuk

(Berkcan Okar'a ait kitap kapaklarından birkaçı)

- Kimleri takip ediyorsun? Kimlerin tasarımlarını tarzına yakın buluyorsun?

Spesifik olarak birini söylersem diğerlerine haksızlık etmiş olurum. Artık Instagram sayesinde dünyanın her yerinden sanatçıları, o kadar hızlı ve kolay takip edebiliyoruz ki bunun çok büyük bir şans olduğunu herkesin anlaması gerek. Kısaca işlerini ve tarzını beğendiğim herkesi takip ediyorum.

Berkcan Okar ile grafik tasarım üzerine konuştuk

(Ezgi Bulut ile)

Tasarım, her gün gelişmeye açık bir meslek

- 2020'nin tasarım trendlerinden de bahsedelim mi?

2020 için konuşulan trendler derinlik ve gerçekçilik, çizim ve fotoğraf kolajları, basitleştirilmiş çizimler, desenler, dokular, geometrik tasarımlar. Güzel bir yıl bizi bekliyor. Bu trendlerin işlerimize etkisinin nasıl olacağını göreceğiz.

- Peki son olarak işe yeni adım atan genç tasarımcılara neler önerirsin?

Öncelikle yaptığınız işi sevin. Bol bol deneyin, gezin, çizin, karalayın, fotoğraf çekin, kitap okuyun, konserlere gidin, doğa yürüyüşleri yapın… Tasarım her gün gelişmeye açık bir meslek. Trendler, sevilen renkler, tasarım dili sürekli değişime açık. Kendi tarzını yaratıp farklılık yaratmaya çalışın. Karşınıza çıkan ve sizi üzen sorunlara karşı daha hırslı bir şekilde sağlam adımlarla ilerleyin. Saygılı olun, işinizi yapın ve en önemlisi hep hazır olun.

Damla Karakuş: Teşekkür ederim.

Berkcan Okar: Okuyanlara teşekkürler.

Berkcan Okar'ı sosyal medyada takip etmek için:

@berkcanokar

@yercreative

*

Damla Karakuş

[email protected]kadinvekadin.net

Instagram: biyografivekitap

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ