Benlik saygısı nedir: Kendinize sormanız gereken 5 soru

Öz saygı ile özgüven arasında büyük bir fark vardır ve sağlıklı bir benlik saygısı, geliştirmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. İşte başarının en büyük anahtarlarından biri olan benlik saygısı ile ilgili bilinmesi gerekenler.

Benlik saygısı nedir? Bu soruyu cevaplamak için mevcut öz değerlendirme anlayışımızın ötesine geçmemiz gerekiyor. Öz değerlendirme, bir bireyin kendisiyle ilgili dış bilgilere dayanarak kendi öz değerine ilişkin kişisel değerlendirmesidir.

Benlik saygısı nedir

Benlik saygısı (öz saygı), bir kişinin kendisi için çekici veya uygun olduğunu düşündüğü fiziksel özelliklerle ilgili olan gerçek veya algılanan öz değerine ilişkin kendi kendini algılamasıdır. Aynı zamanda kişinin değeri hakkındaki olumlu duyguları, düşünceleri ve inançları dahil olmak üzere kişinin kendisi hakkındaki kişisel inançlarını da içerir. Benlik saygısı, içsel veya dışsal olabilir, yani diğer insanların kişi hakkında ne düşündüklerinden türetilebilir, ancak kişinin kendi içsel duygularından türetilemez. Başkalarının fiziksel görünümü, kendi kendine konuşması, sosyal etkileşimleri ve bir kişinin kendi değerini nasıl algıladığını etkileyebilecek diğer bilgiler hakkında ne düşündüğü gibi olgulara dayanır.

En temel haliyle, öz saygı, özgüvenle aynı şey değildir. Özgüven, bir bireyin evrende şimdiye kadar meydana gelen en büyük şey olduğuna dair inancıdır. Benlik saygısı, bir kişinin kendi kendine değer verme duygularına dayanabilirken, başka bir kişinin kendisine sağladığı dış bilgilere de dayanabilir. Bu bilgiler bir iltifat veya eleştiri şeklinde olabilir. Kişinin kendine değer verme duyguları genellikle kendileriyle ilgili inançlarına dayanır.

Kendinize sormanız gereken 5 soru

Benlik saygısı, herkes için kolayca uygulanamayan oldukça bireysel bir kavramdır. Bazı insanlar son derece özgüvenli ve kendini eleştirirken, diğerleri bu olumsuz özelliklerin hiçbirini hiç sergilemeyebilir. Bir kişinin öz saygısı genellikle kendi imajı ve kendi imajı hakkında sahip olduğu inançlar dahil olmak üzere birçok yöne bağlıdır.

Benlik saygınızın yüksek olup olmadığını anlamak için kendinize şu beş soruyu sorun:

- Kendimi beğeniyor muyum?

- İyi bir insan olduğumu düşünüyor muyum?

- Ben aşkı hak eden biri miyim?

- Mutluluğu hak ediyor muyum?

- Hem zihnimde hem de içimde gerçekten iyi bir insan olduğumu düşünüyor muyum?

Sağlıklı benlik saygısı, kim ve ne olduğunuzu kabul etmekten ibarettir. Aynı zamanda güçlü bir kimlik duygusuna sahip olmayı ve bir değer duygusuna sahip olmayı da içerir. Sağlıklı bir benlik saygısına sahip kişiler kendilerine güvenirler ve hedeflerine ve beklentilerine ulaşabilirler. Olumlu bir tavırları vardır ve yeterince iyi olduklarına ve kendileriyle gurur duymayı hak ettiklerine inanırlar. Değerli olduklarını bilirler ve hayatta birçok şeyi başarabilirler.

Benlik saygısı nasıl geliştirilebilir

Benlik saygısını nasıl geliştirebilirsiniz? Başlamak için neye değer olduğunuzu bilmeli ve değerli olduğunuza inanmalısınız. Kendinize karşı gerçekçi olmanız ve kendinizin değerli olduğuna inandığınız şey ile değerinizin gerçekliği arasında bir fark olduğunu fark etmeniz önemlidir. Hak etmediğinizi düşündüğünüz bir şeyle gurur duymayı bekleyemezsiniz. Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğüyle de gurur duyamazsınız.

Sağlıklı bir benlik saygısı geliştirmek için, kendinizi günlük olarak değerlendirmek gerekir. Kendiniz hakkında hissettiklerinize ve başkalarının sizi nasıl algıladığına göre kendinizi değerlendirmek çok önemlidir. Davranışlarınızı, başkalarına nasıl davrandığınızı ve düşüncelerinizi ve hislerinizi yansıtmak için zaman ayırın. Bunlar yalnızca davranış biçiminize değil, aynı zamanda düşünme biçiminize de yansır. Başarıya layık olduğunuza inanmıyorsanız, o zaman hedeflerinize ulaşmanın veya başarıya layık olduğunuzu hissetmenin hiçbir yolu yoktur.

Öz saygı oluşturmak söz konusu olduğunda, düşüncelerinizle haksızlığa uğrayan tüm insanların da farkında olmalısınız. Kendi eylemlerinizden etkilenen siz olduğunuz için, düşüncelerinizi ve davranışlarınızı düzeltmek sizin sorumluluğunuzdadır. Bunu yapmak istemiyorsanız, başkalarının hedeflerinize ulaşmanıza yardım etmesini bekleyemezsiniz.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ