Ben Okurum'un bu haftaki konuğu Mario Levi

Usta yazar Mario Levi korona ve karantina günlerinde akıllara sıkça gelen, Albert Camus’nün başyapıtı Veba’yı konuşmak üzere, “Ben Okurum” podcast’inin yeni bölümünde Deniz Yüce Başarır’ın konuğu oluyor.

Deniz Yüce Başarır, sohbetle bilgiyi buluşturan Ben Okurum adlı podcast'in yeni bölümünde Mario Levi ile birlikte korona ve karantina günlerinin hatırlattığı bir modern klasiği ele alıyor: Veba.

"Aşk, sevgi, dostluk bir başka anlam kazanıyor

Başarır'ın Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Albert Camus'nün başyapıtı olarak kabul edilen, dünya edebiyatının bu güçlü eseri Veba'dan çarpıcı bölümleri de dinleyenlerle paylaştığı bölüm, Camus'yü tanımak isteyen okurlar için bir giriş niteliği taşıyor.

Bir salgının, bir kentin yaşantısını nasıl değiştirdiğini, tehlike karşısında farklı karakterlerin nasıl farklı tepkiler gösterdiğini anlatan; acıyı, hüznü, umudu büyük bir dengeyle okura sunan bu büyük romanın baş kişisi Doktor Rieux, kent halkına yardım etmek için insanüstü bir mücadele veriyor. Tıpkı, dünyayı sarsan COVID-19 salgınının zorlu günlerde tüm saygın sağlık çalışanlarının yaptığı gibi...

"Camus, 'Bu insanların yaşadıklarının ne kadar saçma anlamsız olduğunu anlamaları için, vebayı yaşamaları gerekiyordu' der romanda. Bu aslında hepimiz için geçerli” diyen Mario Levi, sohbette aynı zamanda, adeta romanın bir özeti niteliğinde olan "Kötülük karşısında duruşumuzdur önemli olan. Böyle durumlarda da aşk, sevgi, dostluk bir başka anlam kazanıyor” tespitini de paylaşıyor.

Ben Okurum'un tüm bölümlerine Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast'ten ulaşmak mümkün.

Yorumlar

YORUM YAZ