"Ben Aylin" geliri ile kızları okutacak

Arzu Erdil ile gerçekleştirdiği hayali "Ben Aylin"'i konuştuk...

Arzu Erdil, 2018 Mart ayında yayınlanan ilk kitabı ile hayallerini gerçekleştirirken, kitabından gelen tüm geliri kız çocuklarının okumasına bağışlıyor. Kendisiyle "Ben Aylin"'i ve yazma yolculuğunu konuştuk...

- Önce sizi tanıyarak başlayalım? Kimdir Arzu Erdil?

Ben tipik bir ikizler kadınıyım ve aslında bankacıyım. Özel bir bankada yönetici olarak çalışıyorum. Evin tekne kazıntısı olarak dünyaya gelmiş bir kız çocuğuyum. Azeri'yim ve ismim buradan gelmekte. İstanbul doğumluyum. Ticaret lisesi mezunuyum. Hayallerinin peşinden giden hiç büyümeyen bir kız çocuğuyum aslında. Babamı erken yaşta kaybettim ve yazma/okuma tutkum o zaman başladı, sekiz yaşımda. Yoga yapmayı, gezmeyi, yemeyi, içmeyi ve öğrenmeyi seven, etrafına fazla duyarlı, dinlediğini, duyduğunu asla unutmayan fil hafızalı biriyim.

Hedefim çok büyük

- Yazmak hep hayalinizmiş. Ne zaman "Tamam, şimdi zamanı!" dediniz?

"Tamam”, "Şimdi zamanı” demek o cesareti toplamak yıllarımı aldı sanırım. Ama 2017 yılında artık yeter deyip 3 yıl önce başladığım kitabıma eşimin ve dostlarımın da cesaretlendirmesiyle yoğunlaştım. Dinlediğim hikayeler birikmeye, yaşadıklarım benden taşmaya başladığında aslında.

- Yazarlık devamını getirmek istediğiniz bir meslek mi? Bu konuda kendinize koyduğunuz hedefler var mı?

Kesinlikle evet, daha fazla kendimi geliştirdiğim bir yol olsun istiyorum. Çok hikaye var kafamda yaşanmış, dinlenmiş. Hedeflerim de var. İkinci kitabım bitti, şu an onun detaylandırmasını yapıyorum. O bittiğinde "Ben Aylin”in devam kitabını yazacağım. Hedefim çok büyük; istiyorum ki kitabım/kitaplarım milyonlar satsın ve hatta filmi yapılsın geliri ile okul yaptırıp, okulun adına da babamın adını verelim.

Hem ışık hem de cesaret olmak istedim

- Kitabınızda özellikle boşanma konusunu seçmenizin bir sebebi var mı? Bu romanda hayatlarından esinlendiğiniz birileri var mı?

Özellikle bir sebebi şöyle var o dönem bir arkadaşımın evliliğinde ki gel-gitlerden dolayı oğlu ile yaşadığı diyaloglar ilgimi çekmişti. Giriş o şekilde oluştu aslında ama sonrası hepimizin yaşadığı gerçekler. Evet hayatlarından esinlendiğim bir sürü insan var.

- Sizce boşandıktan sonra hayat var mı?

Kesinlikle bambaşka bir hayat var aslında. Kadınların içinde kayboldukları rutinin dışında aslen kadın olabildikleri bir hayat ve AŞK var ne yaşarsak yaşayalım ömrümüzde bir kere mutlaka aşık olalım.

- Bu ilk kitabınız, gelirini neden tamamen bağışlamayı seçtiniz?

Bir kız çocuğu olarak çocukluk hayalimi gerçekleştirirken tüm kız çocuklarına hem ışık hem de cesaret olmak istedim. Ve babam o çok uzak diyarlardan kızıyla gururlansın istedim.

- Kız çocuklarının okumasını desteklemenizin özel bir sebebi var mıdır?

İstanbul dışında bir üniversite kazanmama rağmen hem kız çocuğu olduğum için hem de maddi imkansızlıklardan dolayı üniversiteyi okuyamadım. Bu sebeple, özellikle maddi imkansızlıktan dolayı okuyamayan kız çocuklarına bir nebze olsun destek olmak istedim.

- En sevdiğiniz, kendinize yakın bulduğunuz yazarlar kimlerdir?

En sevdiğim yazarlar; Ayşe Kulin, Murathan Mungan, Tezer Özlü, Sinan Akyüz, Ken Grimwood, Adam Fawer…. İsimler böyle uzar gider ama genelde çoğu Türk yazar ağırlıklı. Yakınlarından geçsem bana yeter…

-Şu an hangi kitabı okuyorsunuz? Tavsiye eder misiniz?

Şu an yazım aşamasını bitirdiğim ikinci kitabımı okuyorum, hem okuyup hem de düzenlemelerini yapıyorum. Onun dışında "Haruki Murakami / İmkansızın Şarkısı" adında 68'lerin üniversite hayatının yoğun anlatıldığı değişik bir kitaba başladım, onu okuyorum ve kesinlikle tavsiye ederim.

- 'Ben Aylin'i nerelerden satın alabiliriz

Şimdilik sadece D&R ve idefix internet sitelerinde satılıyor.

Hülya Saraçoğlu Akhan

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ