Bedeniniz bazen sizi ele verir

Siz ne yaparsanız yapın, bedeniniz bazen ağzınızdan çıkan kelimelerin aksini ifade eder.

Bedeniniz size ne zaman ihanet eder?

Olayların aydınlatılmasında jandarma ve polis ekipleri, psikolojinin verilerini kullanıyor. Sorgu sırasında konuşmaktan kaçınan şüpheliler, 'beden dilleri'nin ihanetine uğruyor.

Yalanı tespit konusunda uzmanlaşan güvenlik güçleri, özellikle konuşmaktan kaçınan ya da yalan söyleyen zanlıların sorgusu sırasında 'beden dili' analizine başvurarak sonuç almaya çalışıyor. Vücudun yalan söyleyen kişiyi ele verdiğine dikkati çeken uzmanlar, "Sözsüz davranışlar, sözlü davranışlar kadar kontrol altında tutulamaz" diyorlar.

SAHTE GÜLÜŞ

Yüz kasları bilinçli olarak kullanılınca, sahte gülüşe neden olur. Bu gülümseme, gerçeği gibi simetrik değildir

GERGİNLİK

Aşırı gergin insanlar, yalan söylerken daha az gülümser, yalan işaretlerini gizlemeye daha az yatkındırlar.

DİL SÜRÇMESİ

Yalan söyleyenlerde ya da gergin kişilerde dil sürçmesi, kekeleme ve konuşma bozuklukları artar.

ASABİ ORGANLAR

Ayak, bacak ve eller yüzümüzden daha fazla ipucu verir. Yüzde belli edilmemeye çalışılan ruh hali, konuşma sırasında bu organlarda kendini ele verir. Yalan söylerken onaylayıcı baş sallama hareti ile ayak ve bacak hareketleri artar.

USTA YALANCILAR

Ses yüksekliği, kendine güveni ve baskınlığı gösterir. Yalan söyleyen ya da gergin kişilerde ses seviyesi düşer. Otururken sallanma, el hareketler ile ayak hareketlerindeki artış kişinin rahatlığını gösterir. Yalan söylemekte usta kişiler, önce kafasında tasarladığı kurguya kendisini inandırabilen kişilerdir. Kurgu inanılır olduğunda vücut doğal olarak karşı tarafa herhangi bir sinyal vermez.

EN SIK RASTLANAN YALAN HAREKETLERİ

Ağız kapama, burna dokunma veya kaşıma, gözleri kaşıma, boyun kaşıma, yaka çekiştirme.

Yorumlar

YORUM YAZ