Bebeklerde öksürüğe iyi gelen doğal yöntemler

Bebeklerde görülen kuru öksürüğü kesmek için uygulanabilecek doğal yöntemler.

Öksürük akciğer enfeksiyonlarındaki veya solunum yollarındaki balgamın sökülmesini sağlar. Kuru gıcıklı öksürük, pek ciddi bir sorun olmamakla birlikte, nedeni her zaman bilinemez. Soğuk algınlığı sırasında burun akıntısının geriye giderek solunum borusunu tahriş etmesi, vücudun ana soluk borusuna yabancı bir cisim kaçması, çocuğun çevresinde sigara içilmesi ve kulak enfeksiyonları kuru öksürüğe yol açabilir. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemler bulunuyor.

Neler Yapılmalı

- Eğer öksürük balgamlı bir öksürükse, öksürük şurubu kullanılmamalıdır. Bu durumda öksürüğün kesilmesi değil, öksürükle birlikte balgamın sökülüp atılması önemlidir.

- Geceleri öksüren çocuğun yastığının altına destek koyarak dik yatması sağlanmalıdır. Böylece geniz akıntısınıa engellemiş olursunuz.

- Öksüren çocuğun odası sürekli nemli tutulmalı ve oda fazla ısıtılmamalıdır.

- Yatmadan önce çocuğunuzun boğazını yumuşatmak için ılık bir şeyler içirilebilir. Süt salgı oluşumunu artırdığı için 6 aylıktan büyük çocuklara verilmemelidir. 18 aylıktan büyük çocuklara ballı limonlu ılık su içirilebilir.

Öksürük için doğal yöntemler

Karışık Çay: Bir elmanın kabuğunu soyun, bir kaç çekirdeği, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil, bir tarçın kabuğu, bir dilim limon. Bu malzemeleri kaynatarak ılık olarak çocuklara içirilebilir. 1 yaşından büyük çocuklar için balla tatlandırılabilir.

Pekmez ve Karabiber: Bu yöntem 1 yaş ve sonrası çocuklar için geçerlidir. İki tatlı kaşığı dut pekmezine uygun miktarda karabiber katıp karıştırın ve günde bir kaşık verin.

Tereyağ ve Pekmez: 2 çorba kaşığı tereyağıyla 1 çorba kaşığı pekmezi, bir tatlı kaşığı suyla kaynatın. Karışımı ılıttıktan sonra bebeğinize içirebilirsiniz. Bu karışım 6 ay sonrası bebekler için uygundur.

Ihlamur ve Ayva yaprağı: Ihlamurla ile ayva yaprağı beraber kaynatılır. Ilık olark çocuğa içirilebilir. Bu yöntem 1 yaşından küçük bebekler için uygundur.

Not: Bu yöntemler tavsiye niteliğindedir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar

YORUM YAZ