Bebeklerde kullanılan kehribar kolyelerin etkisi

Avrupa ve Uzak Doğu’da sıklıkla kullanılan bu kolyeler ülkemizde de rağbet görüyor. Peki kehribar kolye nasıl etki eder, nasıl kullanılmalıdır?

Özellikle bebeklerin diş çıkarma döneminde ağrıyı azalttığı düşünülerek kehribar kolyeler kullanılıyor. Avrupa ve Uzak Doğu'da sıklıkla kullanılan bu kolyeler ülkemizde de rağbet görüyor. Peki kehribar kolye nasıl etki eder, nasıl kullanılmalıdır? İşte detaylar.

Kehribar güvenli midir?

Kehribar; bir taş değildir. Kozalaklı ağaçların doğal reçinesinin fosilleşmiş halidir. Kehribar, içerdiği suksinik asit/amber asiti içerdiği %100 doğal antibiyotik sebebiyle 2.yy dan beri 'şifa' amaçlı kullanılmakta olup, Türk Bilim Adamı İbn-i Sina tarafından pek çok hastalığa çare olarak kullanıldığı bu özelliğinden dolayı özellikle 'bağışıklığı güçlendirme' amaçlı yeni doğan bebekler için, kimi anneler tarafından tercih edildiği belirtilmektedir. Bileklik, halhal ya da kolye olarak kullanılan 'kehribar' takıldığında; vücut ısısı ile içerdiği şifalı yağları (suksinik asit/amber asiti) deri yoluyla emilip kan dolaşımına geçişini sağlar. Kehribar pek çok amaçla kullanıldığı bilinmektedir. En önemli özellikleri ağrı gidermesi ve bağışıklığı güçlendirmesi olduğu, bu sebeple 'kehribar bebek diş kolyesinin' bebeklerin diş çıkarma evrelerinde ve günlük yaşamında Avrupa'da ve Uzak Doğu ülkelerinde bebekler için tercih edildiği görülmektedir.

Kehribar kolyeler bebeklere nasıl etki eder?

Bebeklerin diş çıkartırken yani salya akıtma (4 -5 ay civarı) döneminde kullanılmaya başlaması önerilmektedir. Çünkü bebek salya akıtmaya başladığı dönemde bebeğinizin hastalanmaması için göğüs bölgesini sürekli kuru tutmak gerekir. Diş çıkarma döneminde bağışıklık da kısmen düştüğü için; kehribarın bağışıklığı güçlendirme özelliği de devreye girdiği ve böylece olası enfeksiyonlara karşı bebeğinizi koruduğu düşünülmektedir. Kehribarın en önemli özelliği 'ağrıları' yok etmesi olduğu söylenir. Diş, çıkmak için bebeğinizin diş etine baskı yapmaktadır ve bu da ağrıya sebep olmaktadır. Kehribarın oluşan diş ağrısını ve aynı zamanda kulak ağrısını hafifletmesi bilinen bazı fayları arasındadır. Ebeveynlerin ve bebeklerinin değişim yaşadığı 6. ayın katı gıdalara geçiş dönemi olduğunu göz önünde bulundurulursa, 'diş kaynaklı gıda reddi' sorununu yaşamamak için annelerin tercih sebebi olabilmektedir. Gıdasını almaya devam eden bebeğin bünyesi zayıf düşmemiş olur, ve yine ağrısı olmayan ve günlük beslenmesine düzenli devam eden bir bebeğin uyku sorunlarınında azalacağı öngörülmektedir. Bunlara bağlı geceleri 'ağrı' veya 'açlık' sebepli gece uyanmalarında azalma görülebilir.Ayrıca kehribar statik elektriği de topladığı için çocuğumuzu negatif enerji akışından da korur.

Hamileyken kullanılır mı?

Esas özelliği olan ağrı giderme amaçlı kullanabilir olup, Kolye olarak; Troid bezi ve boğaz enfeksiyonlarını yok ettiği öngörülmekte ve guatrın oluşmasını önlediği bilinen etkileri arasında yer almaktadır. Solunum yolu hastalıkları tedavisi, migren, hamilelik döneminde oluşan diş ağrıları şifa verdiği durumlar arasında bilinenlerdir. Bileklik olarak; Aşırı gerginlik, stres (Bunun için kolyeyi sol bileğinize çift dolayarak bileklik olarak takmanız tavsiye edilmektedir.)

Yeni doğan bebeklerde kullanımı

11-12 cm halhal/bileklik veya 32 cm kolye olarak, gaz sorunu ve kolik problemini hafifletitiği, anne sütü alımıyla ilgili sorun yaşanıyorsa bağışıklığı güçlendirici etkisi olduğundan destek amaçlı kullanılabileceği belirtilmektedir.

0-2 yaş arası kullanımı

Diş çıkartırken dişle ilgili ishal, ağrı, mızıldanma, kulank çekirtirme vs. tüm sıkıntılarının gitmesi için kullanılabileceği belirtilmektedir.

2-8 yaş arası kullanımı

13-14 cm bileklik veya 36 cm kolye olarak; çocuklarımızın bebeklikten çıkıp 'çocuk' olarak adlandırmaya başlandığı dönemlerdir. Bu yaş aralığı bebeklikten sonraki en hızlı büyüme evrelerinden biridir. Özellikle kol ve bacaklarda görülen 'büyüme ağrıları' nı hafifletmek için bileklik olarak ve bağışıklığı güçlendirmek için, alerjik astım tedavisinde kullanılabileceği belirtilmektedir.

Yorumlar

YORUM YAZ