Bebeklerde ek gıdaya geçiş

Abone Ol 

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren anne sütüyle beslenmektedir. Anne sütü bebeğinizin ihtiyacını karşılayacak tüm vitamin ve minerallere sahiptir. Fakat bu ihtiyaç 6. aydan sonra ek besinlerle desteklenir. Ek besin dönemine geçene kadar sadece anne sütü ile beslenmiş bebeğiniz, 6. aydan sonra ek gıdalara geçebilir. Anne sütü ilk 6 ay bebeğinizin ihtiyacının %100’ünü, 6-9 ay arasında %70’sini ve 9-12. aydan sonra %30 ‘unu karşılar.  Ek gıdalar, beslenme planının destekçileridir. Anne sütünün olmadığı ya da yetersiz kaldığı durumlarda doktorunuza danışarak, prebiyotik içeren çocuk devam sütlerini kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem bebeğinizin beslenmesine hem de bağışıklığının güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bebeklerde ek gıdaya geçiş #1

Ek gıdaya ne zaman geçilir?

Ek besinlere geçiş dönemi 6. aydan sonra başlar ama bazı bebekler 6. ayında hemen ek besinlere adapte olabilirken bazı bebekler, henüz buna hazır olmayabilir. Bebeğiniz anne sütüne ek olarak, ek besinleri almaya hazır olduğunu hareketleriyle belli edebilir. Bu dönemde onu iyi dinleyin ve verdiği ipuçlarına dikkat edin. Dik oturması, masadaki yiyeceklere uzanması, sizin yediklerinize bakıp merak etmesi, hatta ağzını şapırdatıp yer gibi yapması, ek besin almaya hazır olduğunun göstergesidir. Ayrıca verilen ek gıdaların hijyenik, kaliteli ve yeterli oranda olmasına da özellikle dikkat edilmelidir. 

Bebeklerde ek gıdaya geçiş #2

Ek gıdaya geçişte ilk ne verilmeli?

Bebeklere başlanacak ilk gıdalar ile ilgili değişik görüşler bulunmaktadır. Gerek doktorlar gerekse aile büyükleri ve ya arkadaşlarınız farklı gıdalar ile başlanmasını tavsiye edebilir. Bazı doktorlar bebeklere ilk sebze veya yoğurt verilmesini önerirler. İlk meyve verildiğinde bebeğin tatlıya alışıp sebze tüketmeyeceği görüşündedirler. Ama bu kanıtlanmış bir durum değildir. Genel olarak bebeklerin çoğu tatlı yiyecekleri tercih ederler.  Fakat meyve, bir ek gıda türü olarak değerlendirilemez. Bebeğin vücudunda 6. aydan itibaren demir eksikliği meydana gelir. Bu eksikliğin giderilmesi için bebeğe demir oranı yüksek ek gıdalar verilmesi gerekir. 

Bebeklerde ek gıdaya geçiş #3

Ek gıdaya geçerken özellikle dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

– Ek gıdaya tek çeşit ile başlanır. Her yeni ek gıdayı en az 2-3 gün aralıklarla beslenme listesine ekleyebilirsiniz.

– Bebeğiniz için uygun tariflere tuz ve şeker eklememelisiniz.

– Ek besinlere geçilirken; elma, şeftali, armut gibi meyveler ile patates, havuç ve kabak gibi sebzelerin püresi ve suyu tercih edilebilir.  Doğru beslenme planı içi ay ay beslenme bilgileri edinmeniz ve bunları uygulamanız çok önemli.

– Ek gıdalara başlarken ilk olarak öğle öğününü tercih edin ve yemeğiniz için bebek kaşığı kullanın.

– Bir iki kaşık ek gıda verdikten sonra bebeğinize anne sütü verin. Bu şekilde bebeğinizi yormamış olursunuz.

– Bebeğe ek gıda verilirken çorba tercih edilmelidir.

– Bebeğe her zaman püre şeklinde gıdalar verilmemelidir. Özellikle 10. aydan itibaren bebek hem püre hem de pütürlü yiyecekleri tüketebilmelidir.

– Bebek yeterli ek gıda alıyorsa anne sütü yavaş yavaş azaltılmalıdır. 

Bebeklerde ek gıdaya geçiş #4

idealmedia

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu