Bebek malzemeleri nasıl temizlenmeli

Bebeğinizin biberon temizliği, sterilizasyon konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri.

1 Biberon temizliği

Genellikle bebekler 12 aylık olana kadar biberonu sürekli kullandığından, bu dönemde biberonunun temizliğine daha fazla özen göstermelisiniz. Çünkü biberonun içindeki süt kalıntıları zamanla bakteri üretir ve bu bakteriler hızlıca çoğalır. Bebeğiniz sütü içtiği zaman da, bakteriler biberondan vücuda girip kana karışabilir.

2 Yönteminizi belirleyin

Bebeğinizin malzemelerini temizlemenin birçok kolay yolu var. İsterseniz yüksek teknolojiyle üretilen ve günümüzde çokça kullanılan sterilatörlerden alabilirisiniz. Böylece, on dakika içinde bebeğinizin malzemelerinizi steril bir hale dönüştürebilirsiniz. İsterseniz sıcak suda biberon, emzik gibi ürünleri kaynatıp mikroplardan kurtulabilirsiniz.

3 Elde yıkamaya dikkat!

Bebeğinizin biberonunu, emziğini ve kullandığı diğer malzemeleri elinizde yıkadığınızda sıcak ve sabunlu su kullanın. Malzemeleri yıkadıktan sonra güzelce durulandığından emin olun.

4 Etiketleri okuyun

Biberon, emzik gibi bebek malzemesi üreticileri genellikle ürünlerinin üstüne etiketlerini yapıştırırlar. Etiketlerde ürünün güvenli olduğuna, steril edilebilir olduğuna dair bilgiler varsa satın alın. Aksi takdirde yüksek sıcaklığa maruz kalan ürünler bir daha kullanılmayacak hale gelebilir.

5 Bulaşık makineniz varsa...

Bebeğiniz 1. yaşını doldurduktan sonra artık malzemelerini bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Makinenizi 80 dereceye ayarlarsanız tam bir sterlizasyon sağlanabilir.

vatan

Yorumlar

zeynep 29-04-2013 15:12:54

valla emizirirseniz hic bu zahmetlere girmezsiniz..hem cocugun sagligi icin hem sizin sagligi icin anne sütü..

YORUM YAZ