Bebeğiniz otistik olabilir

Çocuğunuz gülümsemiyor ve konuşması gecikmişse otistik olabilir....

Çocuk Gelişim Uzmanı Zülfiye Soncu, çocukların işaret etme ve el sallamayı taklit etmemesi, gülümsememesi, 12'inci aya kadar hecelememe gibi sebeplerin otistik spektrum bozukluğu belirtileri olabileceğini söyledi.

Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Çocuk Gelişim Uzmanı Zülfiye Soncu, çocuğun muhakkak uzmanlara gösterilmesini gerektirecek belirtileri şöyle sıraladı: "Gülümsemiyorsa, sıcak- mutlu bir ifadesi yoksa (6 ay ve sonrasında); sese ses, gülümsemeye gülümseme yada diğer yüz ifadelerine yüz ifadesi ile karşılık vermemesi (9 ay ve sonrasında). 12'inci ayda henüz babıldama (heceleme) olmaması ve 12'inci ayda dokunma, gösterme, işaret etme ya da el sallamayı taklit etmemesi. 16'ıncı ayda kelime yoksa, 24. ayda tekrar ve taklit olmadan anlamlı 2 kelimelik cümle kuramıyorsa... Hangi yaşta, ayda olursa olsun konuşma veya babıldama kaybolması halinde bir uzmana başvurun."


Soncu, bu belirtilerin varlığının ilişki ve konuşma bozukluğuna, özellikle de otistik spektrum bozukluğuna (OSB) işaret edebileceğine dikkat çekti. Çocukta belirtilerden 1 veya 2 tanesini göstermesi halinde benzer bir durum olduğu anlamına gelmeyeceğini kaydeden Soncu, "Bu sadece gelişimdeki bu farklılığın uzman gözü ile değerlendirilmesi gerektiğine işaret eder. Yukarıda sayılan belirtiler çocuğunuzda gelişim bozukluğu olduğunu göstermez, sadece profesyonel bir yaklaşım ve değerlendirmenin gerekli olduğunu gösterir." dedi.

Otizm nedir?

Otizm üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır.Otizmin nedeni bilinmiyor, ancak genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Ebeveynler genellikle çocuklarının yaşamının ilk iki yılında belirtileri fark eder. Erken davranışsal ya da kavrayışsal müdahaleler çocukların kendine bakabilme yetisi ile sosyal ve iletişimsel yetiler kazanmasına yardımcı olabilir.

Çaresi varmıdır?

Otizmin çaresi yoktur ancak erken teşhis hastalığın ilerlemesini önlemek için etkili rol oynar. Otistik çocukların çok azı erişkin olduktan sonra bağımsız yaşamakta, bunlardan bir kısmı bunda başarılı olabilmektedir.Bazılarının otizme bir çare aradığı, diğerlerinin de otizmin bir bozukluktan çok bir durum olduğuna inandığı bir otistik kültür ortaya çıkmıştır.

Yorumlar

YORUM YAZ