Bebeğinde reflü olan annelere 10 önemli tavsiye

Reflü, bebeklerde çok sık görülen bir hastalıktır ve anne yapması gerekenleri bilmelidir.

Çocuklarda çok sık rastlanan mide içeriğinin yemek borusuna hatta ağza kadar geri gelmesi hali olan reflü, bebeklerde 1'inci aydan itibaren görülmeye başlar ve kusmalara neden olur. Bebeklerde beslenme şeklinin değerlendirildiğini, beslenme hataları olabileceğini söyleyen Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ, "Anneler özellikle bebeklerin beslenmesini desteklemek ve sabaha kadar uyumalarını sağlamak için yatmadan önce veya uykuda bebelerini beslerler. Ancak bu reflüyü artırır. Bu nedenle yapılmamalıdır. Özellikle reflüsü olan bebekler ve çocuklar son öğününden iki saat sonra yatırılmalıdır” dedi. Doç. Dr. Tansuğ, reflüsü olan bebekler için annelere önerilerde bulundu.

10 önemli tavsiye

1 - Öncelikle beslenme şekli ve çevre koşulları düzeltilmelidir. Reflü tanısı alan çocukta yatak başı 30 derece kadar yükseltilmelidir. Özellikle sol yan pozisyonda yatırılmaları reflüyü azaltır.

2 - Reflüsü olduğundan şüphe edilen bebeklerin beslenmesinde dikkat edilecek nokta, kusmalar nedeniyle bebeğin normal koşullarda beslenmesini sürdürememesidir. Bu nedenle bebek çok yakından takip edilmeli düzenli olarak kilo artışı izlenmelidir.

3 - Az miktarda, sık sık beslenmelidir. Her beslenmeden sonra gazı çıkarılmalıdır.

4 - Bebeklerin yalancı emzik kullanmaları da reflü tedavisinde faydalı olabilir. Emzik bebekte tükürük salgısını ve bağırsak hareketlerini artırarak reflü olasılığını azaltır.

5 - Anne sütü ile beslenen bebeklerde reflü belirtileri daha az görülür. Verilen besinlerin koyulaştırılması ya da keçi boynuzu tozu katılmış özel mamalar kullanılabilir.

6 - İnek sütü alerjisi varsa diyetten inek sütü çıkartılmalıdır.

7 - Pasif sigara içimi de reflüyü arttırır. Bu nedenle evde sigara içilmemelidir.

8 - Büyük çocuklarda reflüyü arttıran çikolata, aşırı yağlı baharatlı, acılı, ekşili cips, ketçap, mayonez, hardal, soğan, sarımsak gibi gıdalar, asitli gazlı içecekler yasaklanmalıdır.

9 - Öğün miktarları küçük tutulmalı, ideal vücut ağırlığı korunmalı, akşam yemekleri yatmadan en az 2 saat önce yenmeli, yemeklerden sonra en az 1 saat yatar pozisyon alınmamalıdır.

10 - Karın içi basıncını azaltmak amacı ile çok sıkı elbiseler giydirilmemeli, kemerler çok sıkılmamalıdır.

Tedavisi nasıl

Reflü hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar, yemek borusu kapakçığının basıncını artırarak, mide içeriğinin yemek borusuna kaçışını önler, mide boşalmasını kolaylaştırır, mide asidini nötralize eder veya azaltır. İlaçla tedaviye yanıt alınamadığı geçici solunum durması, ani bebek ölümü tehdidi gibi ciddi belirtiler varsa, darlık gelişmişse, doğuştan kalp hastalığı veya zeka özürlü çocuklarda ender olarak cerrahi tedavi uygulanabilir.

Yorumlar

Esref 18-08-2017 02:33:52

Anne sutuyle besleniyorsa bebek !! Anne si gazli iceceklerden uzak dursun ! SU içsin !Bebege isliyor Anne ne yerse onu suttun icinden aliyor bebek! Eski zamanda cocuga agri kesiciyi annesi icip cocuguna sutten gecermis derler hicmi duymadiniz??

Sem 15-08-2017 13:02:19

"Bebek doyurulduktan iki saat sonra yatırılmalı" sanırım dünyadan haberi yok bu doktorun, hangi bebek iki saat açlığa dayanabiliyor biri anlatsıversin.

YORUM YAZ