Günlük alışkanlıklar tansiyonunuzu yükseltiyor olabilir

Çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilen tansiyon yükselmesi, günlük alışkanlıklarınıza bağlı olarak artıp azalabilir. Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin, günlük hayattaki kan basıncınızı artırabilecek hataları sıraladı...

Yüksek tansiyon artık birçok sağlık durumunu tetikleyebilen yaygın bir durum haline geldi. Hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıkların ana nedenlerinden biridir. Birden fazla hastalık riskinden kaçınmak için normal kan basıncı seviyelerini korumaya çalışmalısınız. Hareketsiz bir yaşam tarzı ve kötü beslenme alışkanlıkları, yüksek tansiyona katı yapan iki önemli faktördür. Ancak tansiyonunuzu yükseltebilecek başka alışkanlıklar da var.

Bu hatalar bilmeden kan basıncınızı yükseltebilir ve hipertansiyona daha fazla katkıda bulunabilir. İşte sağlıklı kan basıncı seviyelerini yönetmek için kaçınmanız gereken her şey.

Tansiyonu ne artırabilir

Fiziksel aktivite eksikliği

Fiziksel aktivite eksikliği, sağlıksız bir kiloya veya obeziteye neden olabilir ve ayrıca kan basıncınızı da artırabilir. Günde en az 30 dakika egzersiz önerilmektedir. Günde 30 dakikalık egzersiz sağlığınızı koruyabilir ve kilo alımını önler. Evde yürüyüşe çıkabilir ya da evde basit egzersizler yapabilirsiniz.

Sigara

Tütün kullanımı kan basıncı seviyelerinin artmasını tetikleyebilir. Hem sigara hem de nargile gibi tütün ürünleri yüksek tansiyona katkıda bulunabilir. Tütün kullanımı, kanser de dahil olmak üzere birden fazla sağlık sorununu tatikleyebilir. Hipertansiyon ve diğer ölümcül hastalıklardan kaçınmak için tütün kullanımını derhal durdurmalısınız.

Geçmeyen stres

Stres de yüskek tansiyonu tetikleyebilir. İş baskısı, son teslim tarihleri, sınav ve daha fazlası gibi strese katkıda bulunabilecek çeşitli faktörler vardır. Nedeni kişiden kişiye değişebilir. Ancak herhangi bir nedenden dolayı stres kan basıncınızı artırabilir. Stresi kontrol altına almak için bazı sağlıklı uygulamaları deneyebilirsiniz.

Alkol ve kafein kullanımı

Kafein günlük rutininizin bir parçası olabilir, ancak kan basıncınızı artırabileceğini biliyor musunuz? Kahve tüketmek istiyorsanız, hafif bir içecek seçin. Düzenli olarak çok fazla kafein tüketimi zararlıdır. Benzer şekilde, alkol tüketimi de kan basıncı seviyelerini tetikleyebilir. Alkol kullanımı, başka birçok sağlık sorununa da yol açabilir. Bu nedenle, her zaman ölçülü bir şekilde alkol almanız önerilir.

Çok fazla tuz tüketimi

Hipertansiyon hastalarına genellikle kan basıncını artırabileceği için tuz tüketimini azaltmaları önerilir. Tuz tüketiminizi azaltın ve yemeğinize fazladan tuz eklemeyin.

Tansiyon seviyeleriniz her zaman yüksek değerlerde ise, bu durumu göz ardı etmemelisiniz. Böyle bir durumda bir doktorunuza danışın ve kardiyovasküler hastalık riskini önlemek için uygun tedaviyi alın.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ