Bayramı sağ sağlim atlatabilmek sorunu

Bayram hepimizin korkulu rüyası, bir yandan baklavaları, börekleri görünce dayanamazken, dayanabilenlerimiz de ısrarcı teyzelerin bitmek bilmeyen yalvarmaları sonrasında bayram sofrası tuzağına düşüyor.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya Kalıcı Zayıfla adlı kitabında bayramda kilo almamak için önerilerini paylaşıyor:

-Bayram ziyaretlerine asla aç gitmeyin. Eğer aç giderseniz normalde tüketeceğinizin neredeyse iki katını yiyebilirsiniz. Tok olduğunuzda daha kolay hayır diyebilirsiniz. Tabi bu hayır'ı kabul etmeyen teyzeler olacaktır. Bu durumda yapacağınız en iyi taktik, "ben sonra alacağım, teşekkürler” diyerek teyzenin dikkatini o an sizden uzaklaştırmak olacaktır.

- Güne hafif bir kahvaltıyla başlayın. 1 kase yoğurt, 1 mevsim meyvesi ile 3-4 adet badem buna iyi bir örnek olabilir.

- İkram edilen gazlı içecek, konsantre meyve suları, şekerli limonatalar yerine su, şekersiz meyve çayı, ayran, çay ya da kahve tüketmeyi tercih edin.

- Bayram tatilinde akşamları yürüyüş gibi bol bol hareketli aktiviteler yapın.

- Mümkünse aile yemeklerini öğle yemeği olarak organize edin. Bu günlerde sabah kahvaltısını çok hafif geçiştirin. Öğlen olacak bu muhtemel et odaklı yemeği, akşam yenecek sebze yemekleriyle dengelemek gerekir.

- Özellikle kurban bayramlarında, eti, bol limonlu salata ve sebzelerle tüketirseniz hazmı kolaylaştırır.

- Etin üstüne çay, kahve içmekten kaçının. En az 2-3 saat sonra içerseniz etin içindeki demirin emilimini engellemiş olmazsınız.

- Hamurlu şerbetli tatlılardan ziyade sütlü tatlıları, henüz yaz mevsiminde olduğumuzu fırsat bilerek dondurmaları tercih edebilirsiniz.

- Tansiyon, kalp, böbrek hastalığı ve kemik erimesi probleminiz varsa etin yanında tuz oranı yüksek yiyecek ve içecek özellikle tüketmemeye çalışarak tansiyonunuzu stabil tutmaya özen gösterin.

- Kurban bayramında et tüketimi aşırı arttığından kabızlık yaşayabilirsiniz, bu nedenle lif açısından zengin besinler tüketmeli, günde en az 10-12 bardak su içmelisiniz. Ekmek olarak tam buğday ekmeği ya da bulgur pilavı iyi bir seçim olacaktır.

- Mangal yaparken, mangalın kanserojen etkisinden kurtulmak için, eti terbiye ederken yağ kullanmaz ve etin yağlarını temizleyin, böylece yağların kömürle teması sonucu çıkan zararlı dumandan kaçınmış olursunuz.

Yorumlar

YORUM YAZ