Bayramda ucuz tatlı almayın

Fruktozlu mısır şurubundan imal edilen tatlılar maliyet açısından düşük olduğu için tercih edilse de sağlığı çok ciddi biçimde tehlikeye sokuyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, "Ucuz olan ürünler bir yandan merdiven altı üretilen ürünler iken öte yandan da mısır şurubu gibi ucuz maddelerle üretilmiş ürünlerdir” dedi. Tüketiciyi normal piyasa fiyatlarından daha ucuz olan tatlı, çikolata ve şekerlemelerden uzak durmaları konusunda uyaran Akdur, şunları belirtti: "Mısır şurubu, tatlandırılması/ şeker katılması gereken tüm gıdalarda kullanılıyor. Özellikle kola gazoz gibi tatlı ve gazlı içecekler, unlu yiyecek ve tatlılar, ketçap ve mayonezler ile süt ürünlerinde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bayramda her türlü tatlı yiyeceğin aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Bunların aşırı tüketimi özellikle diyabeti olanlar için hayati risk yaratıyor. Ayrıca kısa sürede kilo almaya yol açarak obeziteye neden olmaktadır” dedi.

Ürünlerin etiketlerini mutlaka okuyun

"Yüksek fruktozlu mısır şurubu pancar şekeri veya doğal şekerlere göre çok daha ucuz olduğu için üreticiler şurubu tercih etmektedir. Tüketiciler normal piyasa fiyatlarından daha ucuz olan tatlı, çikolata ve şekerlemelerden uzak durmalı. Aldıkları ürünlerin markalı olması ve üretildiği ya da içerdiği maddelerin yazılmış olmasına dikkat etmelidir.”

Yorumlar

Lulatsch 16-07-2015 14:25:02

ya ucuz tatlıyı adam pahalıya satarsa?

TABi 16-07-2015 13:32:39

AMAN UCUZ TATLI ALMAYIN, KAZIK YEMEYE DEVAM EDIN! MASALLAH BAKLAVA DOLAR DEGERINDE.. SANKI MADEN CIKARIYORLAR YER ALTINDAN! ASIL PAHALIYI ALMAYINDA, FIYATLAR DÜSSÜN!

YORUM YAZ