Bayramda diş ağrısı çekmemek için ipuçları

Bayramda, evde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle diş ağrılarını hafifletebilir ve önleyebilirsiniz. İşte bayramda diş ağrısı çekmemek için ipuçları.

Diş ağrılarında tedavi, genellikle şiddetlenene veya belirgin bir şişme gelişene kadar ertelenir.

Diş veya diş eti ağrısının birkaç günden fazla sürdüğü durumlarda, ağrının nedenini belirlemek ve uygun tedavi uygulamak için diş hekimi kontrolünün şart olduğunu belirten Dt. Pertev Kökdemir, diş ağrısının başlıca nedenlerini sıraladı.

- Diş eti iltihabı veya hastalıkları

- Zayıf fırçalama veya yanlış diş ipi kullanımı

- Diş çürüğü

- Aşınmış diş minesi

- Diş sıkma (bruksizm)

- Diş kırığı

- Eski diş dolguları

- Sinüs problemleri

Evde yapılabilecek ilaçlar

Küçük diş eti enfeksiyonları doğru ve yeterli diş fırçalama ile birkaç gün içinde kendi kendine kaybolabilir. Bu arada, ağrıyı hafifletmek için hekiminizin önerdiği ağrı kesiciler kullanılabilir.

Diş üzerine veya çevre diş etine ağrı kesici ilaç ya da kolonya, alkol gibi sıvılar uygulamak hasara neden olabilir, bu nedenle bundan kaçınmak gerekir. Bunun yerine antibakteriyel bir gargara kullanmak en iyisidir.

Diş aralarına biriken yiyecek kalıntılarını temizlemek için ağrıyan bölgeyi bir diş fırçasıyla dikkatlice temizlemek ve dişetine zarar vermeden diş ipi kullanmak ağrının hafiflemesini sağlayabilir.

Eğer tansiyon probleminiz yoksa evinizde kolayca uygulayabileceğiniz diğer bir yöntem de tuzlu su ile gargara yapmaktır. Bunun için 1 çay kaşığı tuzu, 1 bardak suya karıştırın. Hazırladığınız çözeltiyi 1 dakika boyunca ağzınızda çalkalayarak tükürün. Bunu özellikle yemeklerden sonra yaparak, ağrının hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Tuzlu su ağzınızdaki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

Yorumlar

YORUM YAZ