Bayrama özel iki tarif: Kavurmalı yumurta ve kavurmalı pilav

Kurban Bayramı'nda dengeli beslenmek isteyenler için özel tarifler ve kalori bilgileri...

Gıda, beslenme ve sağlık alanında en güncel, bilimsel bilgiyi basit ve anlaşılır dilde topluma ulaştıran Sabri Ülker Vakfı'nın hayata geçirdiği "Yemekte Denge Mutfağı”, Kurban Bayramı'na özel, lezzetli ve sağlıklı tarifler verdi.

Kurban Bayramı'nda et yemeklerinin tüketimi artıyor. Özellikle kurban etlerinin taze tüketimi hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık veya ishal gibi sindirim sorunlarına yol açabiliyor. Pişirme tekniklerinden, porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var. Kurban etlerinin kesildikten hemen sonra, hatta sabah kahvaltısında tüketmenin bayramda en sık yapılan yanlışlardan biri olduğunu ve kurban etinin, kesimden sonra en az 12-24 saat bekletilerek tüketilmesi gerektiği belirtiliyor. Kurban etleri pişirilirken kızartma ya da mangal yerine yağsız tava, fırın ya da sulu pişirme teknikleri kullanılmasının daha sağlıklı olduğuna dikkat çekiliyor. İyi ve doğru yöntemlerle pişirilmiş kurban etlerinin yeşil salata, diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler, yoğurt, tuzsuz veya az tuzlu ayran ve kefirle tüketilmesi öneriliyor.

Kavurmalı Yumurta ( 3kişilik )

Malzemeler

- 100 gram kavurma

- 2 adet yumurta

Yapılışı

Kavurmaları küçük parçalara ayırarak, sahanda pişirin. Kavurma parçaları yağını bırakana kadar karıştırın. Ardından yumurtayı yıkayın ve kavurmaların ortasına sarısı dağılmayacak şekilde dikkatlice ekleyin. Sahanın kapağını kapatarak yumurtanın beyazı iyice pişene kadar kısık ateşte pişirin. Sıcak olarak servis edin.

Enerji ve besin öğesi içeriği (1 Porsiyonda)

- Enerji 143,3 kkal

- Karbonhidrat 0,2 g

- Protein 10,6 g

- Yağ 11,2 g

Kavurmalı Pilav ( 6 kişilik )

Malzemeler

- 200 gram kavurma

- 1 yemek kaşığı arpa şehriye

- 1 su bardağı pirinç

- 2 su bardağı et suyu

- 2 yemek kaşığı ayçiçek yağı

Yapılışı

Pirinçleri bol suda yıkayın. Kaynayan et suyuna ayçiçek yağı ekleyin. Ardından arpa şehriye ve pirinci ekleyin. Birkaç kez karıştırıp pilavın et suyunu çekmesini bekleyin. Bu sırada, kavurmayı küçük küpler halinde kesin ve bir sahanda pişirin. Demlenen pilavı tabağa alın ve üstüne kavurma ekleyerek servis edin.

Enerji ve besin öğesi içeriği ( 1 Porsiyonda )

- Enerji 167,3 kkal

- Karbonhidrat 14,9 g

- Protein 8,4 g

- Yağ 8,2 g

Yorumlar

YORUM YAZ