Bayram tatilinde spor yapamayanlara tavsiyeler

Bayram tatilinde sporu unutmayın.

İkramların bol olduğu bayramda beslenme alışkanlıklarının tamamen değiştiğini belirten MACFit Arenapark eğitmeni Aziz Demir, "Bayramda özellikle aşırı et tüketimiyle birlikte fiziksel aktiviteler de azalır. Bayram boyunca basit egzersizlere vakit ayrılmalıdır” dedi. Eğitmen Aziz Demir, uzun bayram tatilini fırsat bilip spordan uzaklaşmanın doğru olmadığını belirtiyor.

Sağlık sorunlarına yol açabilir

Tatili hem fit, hem de sağlıklı geçirmek için basit egzersizler yapılması gerektiğini ifade eden eğitmenhttp Aziz Demir "Türk toplumunda bayramların çok özel bir yeri var. Günler öncesinden hazırlıkları yapılan, ikramı bol sofralar hızlı kilo alımına neden olabilir. Kurban Bayramı'nda kırmızı et tüketiminin de miktarı artıyor. Aşırı et tüketimi, kilo almayı kolaylaştırdığı gibi ileride sağlık sorunlarına yol açabilir” dedi. Aziz Demir, şu tavsiyelerde bulundu:

Kahvaltınızı hafif yapın: Bayram sabahı kızartma, hamur işi, börek gibi ağır yiyeceklerden uzak durun. Midenizi yormayacak, sağlıklı kahvaltılıkları tercih edin.

Et yemeklerini öğle yemeğinde tercih edin: Kavurma ve kırmızı et öğle öğününde tüketilmeli, akşam öğününde ise sebze, kuru baklagil gibi posa içeriği yüksek yemekler tercih edilmelidir.

Öğünlerde çeşitlilik yaratın: Yeterli ve dengeli beslenme ilkelerine uygun miktarda et tüketirken çeşitlilik yaratmak için, diğer besin grupları olan 'süt grubu', 'ekmek grubu', 'sebze grubu' ve 'meyve grubu' ile aynı öğünde birlikte tüketmeye özen gösterilmelidir.

Sütlü tatlıları tercih edin: Öğle ve akşam yemeklerini dikkatli seçin. Etlerin çok yağlı kısımlarını tüketmeyin. Hafif bir ana yemeğin yanında mutlaka salata, yoğurt yiyin. Pilav ve makarnadan uzak durun. Baklava gibi şerbetli tatlılar yerine tercihinizi sütlü tatlılardan yana kullanın.

Asitli içeceklerden uzak durun: Vücudumuzun günlük su ihtiyacı 2-2,5 litredir. Su dışındaki hiçbir içecek suyun yerini almaz. Bayramda asitli içeceklerden uzak durun, su dışında bitki çayları, sütlü kahveler, ayran gibi içecekler tercih edin.

Basit egzersizlere vakit ayırın: Bayramda spor mu olur demeyin, mutlaka spor yapın. Vücuda aşırı besin yüklendiği takdirde vücut bu enerji fazlasını yağ depolarına gönderecektir. Bu nedenle hafif ve küçük öğünler tüketin, yanına uygun bir fiziksel aktivite programı ekleyin. Yürüyüş, koşu, bisiklet binme gibi sporlar da fiziksel aktivite için iyi bir alternatif.

Yorumlar

YORUM YAZ