Bayram öncesinde yapılan hazırlıklar

Abone Ol 

Bayram öncesinde yapılması gereken bazı hazırlıkları planlı bir şekilde yaparak bu süreci daha pratik bir şekilde geçirebilirsiniz. Yorucu ve zamanla yarışacağınız yöntemlerden ziyade doğru adımları takip ederek bayram öncesi hazırlıklarınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bayram öncesinde yapılan hazırlıklar #1

Bayram öncesinde yapılan hazırlıklar

Planlama

Tüm alanları belirli bir temizlik sırasına koymanız, temizlik yapacağınız zaman daha planlı olabilmenizi sağlar ve işiniz kolaylaşır. Temizledikten sonra girmeyeceğiniz ve dağılmayacak olan alanları ön sıraya almalısınız.

Yatak odası ve çalışma odaları temizliğe başlanacak ilk alanlar arasında yer alıyor olabilir. Banyolar ise genellikle en son yer olmalıdır. Bu sırada halılarınızı da yakın tarihlerde yıkatmadıysanız bayram öncesinde yıkatabilirsiniz.

Temizlik ürünlerini de kontrol etmeli ve eksikleri satın almalısınız. Doğal temizleyiciler sayesinde doğayı ve bütçenizi koruyabileceğinizi unutmamalısınız. İhtiyaç duyabileceğiniz kadar malzeme alarak hazırlıklara başlayabilirsiniz.

Odaları Toparlamak

Öncelikle odalardaki tül ve perdeleri çıkararak yıkamayı deneyebilirsiniz. Daha sonra camları temizleyebilirsiniz. Mobilya ve beyaz eşyaları çekerek arka kısımlarını ve altlarını temizlemeyi de unutmamalısınız.

Toz alma işlemi bayram hazırlıklarında her zamankinden daha uzun sürebilir. Bayram hazırlığı yaparken sadece mobilyaların dış kısmını değil, iç kısmını da temizlemelisiniz. Toz alma işlemini tamamladıktan sonra genel olarak bütün alanları bir kez daha süpürerek zeminleri silmeye başlayabilirsiniz.

Mutfak Temizliği

Odaları temizledikten sonra mutfağa geçebilirsiniz. Bunun için ilk etapta cam temizliğiyle başlayabilirsiniz. Mutfak temizliğine tezgahları temizleyerek devam edebilirsiniz. Tezgahı da tamamladıktan sonra buzdolabı ve fırın gibi beyaz eşyaları temizlemeye başlayabilirsiniz.

Tezgah, duvar seramikleri ve ocağı tamamladıktan sonra süpürme ve silme işlemini titiz bir şekilde yapmalısınız.

Banyo Temizliği

Bayram öncesi yapılan hazırlıklar arasında banyo temizliği de yer alır. Banyo temizliğine dolaplardan başlayabilir daha sonra klozet, lavabo ve duş kabini ile zemini temizleyerek devam edebilirsiniz.

İhtiyaçlarınızdan fazla temizlik ürünü kullanmanız, özellikle çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi kimyasal içerikli ürünleri tercih etmeniz solunum yolu problemlerine yol açabilir. Bayram öncesinde yapılacak hazırlıklar için avantajlı duruma geçebilmek ve zamandan tasarruf elde etmek istiyorsanız profesyonel destek de alabilirsiniz. Örneğin, Ankara ev temizliği firmalarını inceleyerek ihtiyaçlarınıza karşılık verebilecek hizmetleri alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu