Bayram öncesi temizlik tüyoları

Misafirlerinizi pırıl pırıl, mis gibi kokan evinizde rahatça ağırlayın.

Abone Ol 

Bayram öncesi arife temizliği meşhurdur. Ancak ikramlıklar temizlik ev işle hepsi bir araya gelince ortalık ve kafanız biraz karışabilir ve olması gerekenden biraz daha fazla yorulabilirsiniz. Özellikle çalışıyorsanız bu durum daha sıkıcı olabilir. Hazır bayram yaklaşıyor, dip köşe temizlik zamanı gelmişken püf noktalardan oluşan bir yazı derlemek izledim. O zaman buyurun birlikte hiiç sıkışmadan rahatça temizlik yapabilmenin inceliklerini inceleyelim. 

Temizliğe evdeki tüm perdeleri makinanızın perde programını kullanarak yıkamakla başlayalım. Perdelerinizin ütülü gibi durmasını istiyorsanız eğer makinadan çıkar çıkmaz asın ve tıpkı ütülenmiş gibi mis kokulu perdeleriniz tüm evinizi kokusuyla etkisi altına alsın.

Perdeleriniz yıkanıyorken sizde etrafı toparlayabilirsiniz. Evinize eski düzenini kazandırın her şeyi yerli yerine koymaya dikkat edin.

Evinizi düzene soktuktan sonra işe camları silmekle başlayabilirsiniz. Öncelikle cam kenarları için bir su yapın ve güzelce temizleyin. Daha sonra ise camlarınızı silebilirsiniz. Camlarda yağmurdan oluşan damlaların lekelerini krem temizleyici yada beyaz sirkeyle temizleyebilirsiniz.

Camlarınızın da tamamını temizledikten sonra dolap temizliğine geçebilirsiniz. Eğer dolaplarınız ahşapsa parmak lekeleri çok fazla belli olacaktır. Ahşap yüzeylerin daha temiz ve parlak gözükmesini sağlamak için ahşap zeminler için kullanılan temizlik malzemelerini tercih edebilirsiniz.

Temiz camlar, temiz dolaplar ve yine tertemiz mis gibi kokan perdelerimizde tamamsa artık toz alma işlemine geçebiliriz. Burada dikkat etmeniz gereken ise tozları muhakkak süpürme işleminden önce yapmanızdır. Her yerin köşe bucak tozunu alalım ve süpürmeye geçelim. Bayram temizliğinden önce halılarınızı yıkamaya göndermeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

En çok vakit geçirdiğimiz ve doğal olarak en çok kirlenen yer salondur. Koltukların tozlu ve lekeli olması muhtemeldir ancak koltuklarınızı silerken beyaz sirke ya da arap sabunu kullanırsanız bu lekelerden çabucak kurtulabilirsiniz.

Son olarak banyoyu bırakın. Banyoda ilk olarak zemini temizleyip daha sonra detaylı temizliğe geçebilirsiniz. Kireç lekelerinden kurtulmak istiyorsanız limon tuzu ile güzelce ovun bir süre bekleyin ve silin. Böylelikle kolaylıkla kireç lekelerinden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu