Bayram ikramlıklarında aşırıya kaçmayın

Bayram ve sonrasında amacın Ramazan ayı boyunca yavaşlayan metabolizmayı eski haline getirebilmek olduğunu söyleyen Diyetisyen Sibel Mumcu, önemli uyarılarda bulundu.

Manevi değeri büyük olan ve geleneksel olarak çok çeşitli yemeklerin yer aldığı özenli aile sofraları ile zenginleşen Ramazan Bayramı'nda metabolizmayı yormamak için bilinçli beslenmek önemli. Bayram gibi özel günlerde aile büyüklerinin hazırladığı güzel ve lezzetli ikramlara hayır denemediğini belirten Diyetisyen Sibel Mumcu, "Sunulan ikramları miktar ve çeşitlilik açısından bir denge gözeterek tüketmeliyiz. Ayrıca metabolizmayı hızlandırmak ancak öğün sıklığını artırmak ve egzersiz yapmak önemli. Bunun için de 2,5-3 saat ara ile küçük öğünler tüketmek ve gün boyu aktif olmaya dikkat edilmeli” açıklamasında bulundu.

Ağır yiyeceklerden uzak durulmalı

Ağır yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durulması gerektiğini vurgulayan Dyt. Mumcu, "Gün boyu boş kalmaya alışan bir mideye, birdenbire çok miktarda ve hazmı zor yiyecekler ile yüklenmek sindirim sistemi problemlerine neden olur. Besinlerin yavaş tüketilmesi ve iyi çiğnenmesi de rahat bir sindirim için önemli” şeklinde konuştu.

Tatlı isteği sütlü veya meyveli tatlılarla karşılanabilir

Bayramlarda özellikle şekerli yiyeceklerin tüketildiğine değinen Mumcu, "Çeşitli şekerler, çikolatalar, baklava, pasta, börek gibi tatlılar ve hamur işleri gibi geleneksel bayram ikramları kan şekerini hızla yükselten, enerji içeriği yüksek gıdalar olduğu için bu besinlerin tüketimine dikkat edilmeli” dedi. Tatlı tüketme isteğinin şerbetli ağır tatlılar yerine taze ve kuru meyve, sütlü veya meyveli tatlılar ile karşılanabileceğini vurgulayan Mumcu, "Misafire ikramda bulunurken de hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar, taze veya kuru meyveler; şerbetler yerine taze sıkılmış meyve suları, az şekerli limonata, ayran gibi içecekler sunulabilir. Yazın sıcak günlerde miktarına dikkat etmek şartı ile dondurma alternatif bir seçenek olabilir” önerisinde bulundu.

Vücutta oluşabilecek sıvı kaybı yerine konmalı

Ramazan nedeniyle vücutta oluşabilecek sıvı kaybının tekrar yerine konması için günde en az 2 litre su içilerek sıvı tüketimini artırmak amacıyla öğünlere ayran, taze sıkılmış meyve suyu, az şekerli limonata gibi sıvı gıdaların eklenmesi gerektiğini belirten Mumcu, bu dönemde çocuklara da dikkat edilmesi gerektiğini belirterek şu önerilerde bulundu: "Ramazan Bayramı, her çocuğun sabırsızlıkla beklediği, heyecanla şeker topladığı özel bir bayramdır. Aşırı şeker ve şekerli besin tüketimi, büyüme gelişme çağındaki çocuklar için önemli bir tehlikedir. Sürekli şeker tüketilmesi açlık duygusunu ortadan kaldıracağı için öğünlerde sağlıklı besin tüketimini engeller, diş sağlığı açısından zararlıdır, mide ve bağırsaklarda aşırı hassasiyete neden olur. Bu nedenle çocukların sadece ve sürekli şeker, çikolata tüketmelerini engellemek, bunun yerine sütlü tatlı, meyve gibi besinleri tüketmelerini teşvik etmek yerinde olur.”

Yorumlar

YORUM YAZ