Batık tüylerin oluşumunu engelleyecek 5 yöntem

İstenmeyen tüylerden kurtulurken batık oluşumları canınızı sıkıyorsa, uygulayacağınız bu yöntemler sayesinde pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Batıklar; dışa doğru büyümek yerine deri altında büyüyen, şişlik ve ağrı gibi birçok rahatsızlığa neden olabilen tüylerdir. Çoğunlukla sakal bölgesinde, koltuk altlarında veya bacaklarda görülen bu tüyler, pürüzsüz bir görünüme sahip olmanızı engeller. Rahatsız edici bu tüylerden kurtulmanın yollarını sizler için sıraladık…

1. Cildinizi hazırlayın

Cildinizi ılık suyla yıkamanız ve yüzünüzü ağda yapacaksanız bir yüz temizleyici kullanmanız önerilir. Ardından tıraş kremi veya jeli sürün. Bu sayede bu kıl köklerini yumuşatmış ve uzama süresini kısaltmış olursunuz. Bu ürünlere sahip değilseniz, ılık bir havlu da işe yarayacaktır.

2. Tıraş için doğru yönü belirleyin

Tüylerinizin çıkışına tersi yönde mi yoksa aynı yönde mi tıraş olmalıyım? Gerçek şu ki, çıkış yönüne karşı tıraş olursanız daha iyi sonuçlar alırsınız. Ancak cildiniz hassassa kılların çıkış yönünü izleyerek tıraş olmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde tahrişten kaçınabilir ve batık oluşumunu engelleyebilirsiniz.

3. Batık tüyleri cımbızla almayın

Cezbedici olmasına rağmen, kaçınılması gereken ilk şey, batık tüyleri cımbızla almaktır. Bunu yaparsanız, iyileşme sürecine zarar verebilir ve hatta bir enfeksiyona katkıda bulunabilirsiniz. Zararsız bir yöntem, batık tüylere ılık bir havlu ile kompres uygulamaktır. Bu, yüzeye çıkmasına yardımcı olacaktır.

4. Keselenerek ölü deriden kurtulun

Keselenme işlemi, pek çok fayda sağlar ve cildin iyi durumda kalmasına yardımcı olur. Bu işlemin amaçlarından biri de ölü deri hücrelerinin uzaklaştırılmasıdır. Ölü deriler, tüylerin yüzeye çıkmasını zorlaştırdığı için kıl dönmelerinin en yaygın sebebidir.

5. Cildi germeyin

Daha iyi bir tıraş elde etmek için cildin gerilmesi gerektiğini sık sık duyuyoruz. Bu doğru. Bununla birlikte, cildiniz hassassa veya kıl dönme eğiliminiz varsa, bunu yapmamanız önerilir. Bu şekilde ortaya çıkma şanslarını azaltacaksınız.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ