Basen yağlanması ve selülite dur deyin

Basen yağlanması ve selülit problemi olan kişiler beslenmelerine, fiziksel aktivitelerine dikkat ettiklerinde bu problemlerinden kolayca kurtulabilir.

Türk kadının ortak dertlerinden biri de bölgesel kilo ve yağlanma. Ülkemizde iki tip kadın vücudu ön plana çıkıyor. Biri elma tip denilen göbek bölgesinde toplanan yağlar, diğeri ise armut tip yani basende biriken yağlar. Bir diğer yağlanma tipi ise elma tipi. Bu; göbek bölümündeki yağlanma olup erkeklerde daha fazla görülmektedir. Ayrıca en tehlikeli vücut tipidir. Çünkü; bu tip yağlanma ayrıca iç organların da yağlanması anlamına geldiğinden tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu yağlanma kalbe yakın olduğu için kalp krizine yol açabilir. Basen bölgesi yağlanması görsel olarak kişileri rahatsız etse de en zararsız yağlanma tipidir.

İdeal kiloya inmek önemli

Basen bölgesi yağlanmasından kurtulmak isteyenler öncelikle ideal kilolarına inmelidir. Bu noktada sağlıklı beslenme çok önem taşıyor. Sağlıklı beslenmeyle kişi kilo verdiği zaman yağlarından kurtulmuş oluyor. Et tüketimini artırıp, karbonhidratı azaltmalılar.

"Selülit genetik geçişli bir durum" diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Tuğba Şengel, kilolu olup selüliti olmayan ya da zayıf olup selüliti olan kişilerin de olduğunu belirtiyor.

Şengel, selülitten kurtulmak isteyenler için de yine kişinin ideal kilosunda olmasının, yeterli ve dengeli beslenmesinin önemine değindi.

İşte Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Tuğba Şengel ile gerçekleştirdiğimiz röportajın tamamı İZLE:

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ