Başbakan'ın ses telleri ballı turpla iyileştirildi

Başbakan Erdoğan'ın yerel seçim öncesi yoğun miting programından dolayı ses tellerinde yaşadığı rahatsızlık ballı turp yöntemiyle iyileştirildi.

27 Mart'ta Van ve Diyarbakır'da sesini büyük oranda kaybetmiş olarak konuşma yapan Başbakan Erdoğan'ın, 2 gün sonra eski sesine nasıl kavuştuğu belli oldu.

Başbakan ballı turp karışımıyla 2 günde iyileşti

Kendisine çok sayıda ses ve opera sanatçısı, akademisyen, doktordan sese iyi gelen karışım tarifleri iletildiği öğrenildi. Tarifleri uygulayan Erdoğan'ın özellikle ballı turptan elde edilen sıvıyı kullanarak sesine kavuştuğu belirtildi.

Ses tellerini dinlendirdi

Başbakan Erdoğan'ın en temel uygulaması ses tellerini dinlendirmek oldu. Çok az konuşan Erdoğan, iki gün boyunca ses tellerini dinlendirirken, bol bol sıvı tüketmesi tavsiye edildi. Özellikle yudum yudum ılık su içmesi tavsiye edildi. Başbakan'ın tedavi sürecinde en üzerinde durulan konulardan biri de boğazında ve ses tellerinde ödemin yanı sıra enfeksiyon olup olmadığı oldu. Erdoğan'a bitkisel tedaviler ve ses dinlendirmenin yanı sıra soğuk buhar tedavisi de tavsiye edildi.

Ballı turp karışımı nasıl yapılır

Diğer yandan, bazı ilaçlar kullanmasının da doktorları tarafından tavsiye edildiği ifade edildi. Erdoğan'ın miting sürecinde en çok kullandığı bal-turp özel karışımına devam ettiği ifade edildi. Erdoğan'ın özel karışımına göre, büyükçe bir kırmızı turpun üzeri, ceviz büyüklüğünde, bıçakla oyuluyor. Oluşan çukura tepeleme bir tatlı kaşığı kadar bal dökülüyor. Turp bu halde çukur bir tabağa koyulup 24 saat bekletiliyor. Ertesi gün, tabağın dibinde biriken sıvıdan, üç beş saat arayla birer kaşık içiliyor. Erdoğan miting sürecinde bu karışımı sürekli kullanırken, 27 Mart'tan sonra da diğer karışımlarla birlikte bu karışıma da devam etti. Erdoğan'a iletilen karışımlardan biri de süt ve kereviz karışımı oldu. Tercih olarak koyun sütünün kullanıldığı karışımda 4 bardak koyun sütüne; 1 tatlı kaşığı dövülmüş kereviz tohumu eklenerek kaynatılıyor. Günde 3 kere, birer çay bardağı içiliyor. Bunun yanında iyi gelen yöntemler arasında 1 çay bardağı yeni sıkılmış limonsuyu; 1 çorba kaşığı süzme bal ve 1 çay bardağı suyun karıştırılarak gargara yapılması yöntemi de yer aldı.

Turp yöntemleri bitmiyor

Erdoğan'a iletilen bir başka turp yöntemine göre de bir litre suya 1-2 tane turp doğranıyor, 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülüp, gargara yapılıyor. Bu yöntemin yanında bıldırcın yumurtası, taze pişmemiş yumurta yutulması, temiz ve ince bir tülbentin içine; 10 yaprak lahana konulması ve iyice suyu çıkarıldıktan sonra, suyuna pişmiş bir yumurtanın ezilmiş sarısı konup, iyice karıştırıldıktan sonra içilmesi yöntemi de Erdoğan'a iletilen yöntemler arasında yer aldı.

Bitkisel ilaçlarla tedavi

Erdoğan'a ayrıca sığırkuyruğu, adaçayı, kekik ile sıcak kompres yaparak boğaz çevresine uygulama, yarım bardak ılık suyun içine birkaç damla mür, adaçayı veya çay ağacı tentürü damlatıp ve bununla günde üç ila altı kez gargara yapma, iki saatte bir, ekinezya, sığırkuyruğu, kedi nanesi, ökdürük otu ve kekik karışımından hazırlanan çaydan içme tavsiyelerinde de bulunuldu. Erdoğan'a bal, karabiber, zencefil ve limon karışımının da en fazla tavsiye edilen karışımlar arasında yer aldığı ifade edildi.

Yorumlar

YORUM YAZ