Başarısızlık korkusu işinizi erteliyor mu

Yaşam tarzınızda küçük değişiklikler yaparak başarısızlık korkunuzu yenin!

Kronik bir erteleme uzmanı mısınız? Herkes zaman zaman bir işi planlarken, teslim tarihini mümkün olduğu en geç tarihe atar. Başarısızlık veya düşük özgüven korkusuyla başa çıkmak için erteleme alışkanlığı kullanıyor olabilirsiniz.

Araştırmalar, daha yüksek erteleme oranlarıyla daha yüksek başarısızlık korkusunu ilişkilendirmektedir. Diğer bir deyişle, endişeli iseniz, bir görevde veya bir işte iyi bir performans göstermezseniz, bunu performansınızını daha da düşürme olasılığınız yüksektir. Ayrıca düşük özgüvenin de erteleme davranışları için bir belirleyici olduğu görülmüştür.

Yaşam tarzınızda küçük değişiklikler yaparak başarısızlık korkusu ve düşük özgüven ile ilgili endişe duygularını azaltabilirsiniz. Kendinizi olumsuz düşünce ve duygulardan kurtarmak, geliştirmiş olabileceğiniz erteleme kalıplarını durdurmaya yardımcı olabilir.

Başlamak için bu yolları deneyebilirsiniz:

Egzersiz

Egzersiz, stresi azaltan ve ruh halinizi hızlandıran, iyi hissettiren hormonları salgınlanmasına yardımcı olabilir. Pek çok kişi olumsuz düşüncelerden kurtulmak için koşmaktan veya bisiklet sürmekten keyif alır.

Duruşunuzu belirleyin

Duruşunuzu iyileştirmek, özgüveninizi geliştirmenin ve düşüncelerinize daha fazla inanmanızı sağlayan ince bir yol olabilir.

Meditasyon

Meditasyon gibi rahatlama yöntemleri, stresi azaltmak ve kafanızı olumsuz düşüncelerden boşaltmak için harika bir yoldur. Bu özellikle, yaklaşmakta olan başarısızlık kaygısı içinde olan kişiler için yararlıdır. Nefesinizi kontrol ederek ve zihninizi temizleyerek, gelecekten endişe etmek yerine önünüzdeki işlere odaklanabilirsiniz.

Mental egzersizler yapın

Düşük özgüven ile mücadele ederken olumsuz düşüncelerinizi sorgulamak başka bir deyişle kendinizle tartışmak faydalı bir taktik olabilir. Yaklaşan iş tesliminde başarısız olacağınızı düşünüyorsanız, bu düşünceye meydan okumak için bir dakikanızı ayırın ve şunu tekrarlayın: "Sen günlerce bunun için çalıştın ve harika bir iş çıkardın”. Bu korkuya karşı koymak için olumlu bir düşünce örneğidir. Bu alıştırma size kendinize inanmayı öğretebilir.

Uyku

Uyku eksikliği; agresiflik, durgun davranış ve konsantrasyon sorunlarına neden olabilir. Kendinizi iyi hissetmeniz için iyi bir zamanda yatağa gitmeye çalışın. İdeal olarak 8 saat uyku işinizin en iyisini yapmak için size yeterli olacaktır.

Uyarıcı kullanımınızı azaltın

Kafein ve tütün kullanımı zaten endişe çekenler için daha yüksek endişe yaratabilir. Vücudunuzu ve zihninizi en üst seviyede tutmak için uyarıcı alımını azaltmak önemlidir.

Dyt. Serkan Sıtkı ŞAHİN

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ