Baş ağrılarının sebebi göz problemleri olabilir

Göz bozukluklarına bağlı olarak göz çevresinde huzursuzluk ve gerginlik ile ortaya çıkan baş ağrıları, 'astenopi'nin habercisi olabilir.

Kontrol altına alınmayan göz bozuklukları, fiziksel ve psikolojik problemleri ortaya çıkarabiliyor. HOYA Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Hakan Kayra, göz çevresinde huzursuzluk ve gerginlik ile ortaya çıkan baş ağrıları kompleksine, yani 'astenopi'ye karşı uyardı.

Fiziksel sorunlara neden olabiliyor

Göz bozukluklarının doğru ölçüm ve reçete değerleriyle giderilmemesi sonucunda vücutta fiziksel sorunlara da neden olabileceğini belirten Kayra, "Göz çevresinde huzursuzluk ve gerginlikle başlayan baş ağrıları bulunan astenopiye sahip hastalarda ayrıca, gözlerde yanma hissi, sulanma, batma, kaşınma, gözlerde kanlanma, ışık hassasiyeti, yorgunluk hissi, yazılarda karıştırma, bulanıklaşma ve çoğu zaman çift görme de meydana gelir. Hasta okumaya kısa bir ara verdiğinde bu tip şikayetleri azalır fakat çalışmaya devam ettiğinde tekrar aynı şikayetler bu sefer daha şiddetli olarak ortaya çıkar. Astenopik şikayetlere, göz çevresinde, kaş bölgesinde, kafanın ön bölgesinde hatta yan bölgedeki şakak kısımlarında şiddetli ağrı ve baskı hissi eklenmektedir. Zaman zaman da kafanın arka bölgesindeki ağrılar, boyuna hatta omuzlara yayılmaktadır. Boyun ve omuz adalelerindeki kasılmalara bağlı hassasiyete bulantı, baş dönmesi vs. gibi şikayetler de eklenmektedir" ifadelerini kullandı.

Kontrol altına alınmayan göz bozukluklarının ruhsal problemlere de neden olabileceğini belirten Kayra, "Uzak ya da yakını görememe veya bulanık görme kişilerde depresyonu tetikleyebiliyor. Sosyal ve iş hayatında görme sorunu sebebiyle engellerle karşılaşan kişiler bu sorunları kontrol altına almadığında psikolojik olarak da zarar görebiliyor" dedi.

Yorumlar

YORUM YAZ