Bal ve arı ürünleriyle doğru karışım nasıl hazırlanır

Özellikle hareketsiz kaldığımız bu günlerde hamur tatlıları yerine ballı yoğurt gibi hafif ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini belirten Bal Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, bal ve arı ürünleriyle doğru karışımın nasıl hazırlanacağını anlattı.

Ramazan ayı bu sene koroanvirüs salgınından dolayı daha hareketsiz yaşanıyor. İftarda şerbetli tatlılar, özellikle hareketsiz geçirilen bugünlerde daha fazla kilo almaya sebep olabilir. İftar sonrasında metabolizmayı yormamak adına balyoğurt gibi hafif ve hazmı kolaylaştıran tatlıların tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Bal Gurmesi Aksoy, bal ve arı ürünleriyle doğru karışımın nasıl hazırlanacağını anlattı.

Sahurda iştah sorunu için ham bal denenebilir

Ramazan'da evde hareketsiz kalanlar, iftarları daha hafif geçirmeli ve ağır tatlılardan uzak durmalı. Sahurda iştah sorunu yaşayanlar yemeğe başlamadan önce, bir bardak suya bir kaşık ham bal karıştırarak midelerini yemeğe hazırlayabilir. Sahur sofralarında da aşırıya kaçmamak gerekir. Besin değeri yüksek ve doğal gıdalar tercih edilmelidir. Kalitesi laboratuvar testleriyle ispatlanmış, uzmanların belirttiği değerleri taşıyan katkısız ham bal, günlük ihtiyaçları rahatlıkla karşılayabilir. Gece yeme alışkanlığı olmayanlar ve sahur yapamayanlar bal karışımlarını tercih edebilir. Katkısız ham bal, polen arı sütü ve propolis ile hazırlanan bu karışımlar, yüksek oranda protein, vitamin, enzim ve mineral içerir. Doğru şekilde yapılmış bir karışımdan, 2 tatlı kaşığı yiyen uzun süre açlık yaşamaz.

Doğru karışım nasıl hazırlanır

40 yıllık deneyim sonucu biz kendi yaptığımız vücudu zırhlayan karışımda; 500 gram saf ham bal, 100 gram polen, 100 gram arı sütü ve 20 gram propolis kullanıyoruz. Bu oranlar en ideal ürünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Vücudu zırhlayan kür olarak nitelendirdiğimiz bu ürün, sahur yapamayanların gün içinde zorlanmasının önüne geçecektir.

Yorumlar

YORUM YAZ