Baharatları saklamanın ipuçları

Bazı yöntemlerle baharatların uzun süre taze kalmalarını sağlamak mümkün.

Yemeklere lezzet katan baharatlar, uzun süre kullanılıyor. Bu nedenle baharatları bozulmadan doğru saklamak gerekiyor. Bazı yöntemlerle baharatların uzun süre taze kalmalarını sağlamak mümkün. İşte baharatları tazeliğini koruyarak kullanabilmenin ipuçları.

Hava geçirmeyen saklama kapları

Baharatların hava ile temas etmeleri çabucak bozulmalarına neden olur. Hava geçirmeyen baharatlıklarla, baharatlarınızın uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

Işıktan ve ısıdan uzak tutmak

Baharatlar nemli ve sıcak ortamlarda çabucak bozulur. Bu nedenle baharatlarınızı kapalı ve serin ortamlarda muhafaza etmenizde yarar var. Örneğin, yemek yaparken baharatlarınızı ocağa yakın tutmamalı, işiniz bittiğinde hemen yerine kaldırmalısınız. Çünkü ocaktaki sıcaklık baharatların bozulmasına neden olabilir. Buzdolabı baharatları muhafaza etmek için en uygun ortamlardan biridir.

Cam kavanoz tercih etmeyin

Işık baharatların düşmanı olduğundan ve cam kavanozlar da ışık aldığından, ışık geçirmeyen seramik saklama kaplarını veya kavanozları tercih etmeniz, baharatlarınızın daha uzun süre taze kalmasını sağlar.

Taze ot veya baharatları derin dondurucuda saklayın

Baharatları kurutmadan, taze halleriyle kullanmayı seviyorsanız kullanım sürelerini uzatmak için derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Böylelikle baharatlarınızı uzunca bir süre hiç bozulmadan kullanabilirsiniz.

Kilitli poşetleri de tercih edebilirsiniz

Derin dondurucuda saklamak istemiyorsanız taze ot halindeki baharatlarınızı kilitli poşetlerde de saklayabileceğinizi unutmayın. Böylelikle hava almayacak ve uzunca bir süre taze kalacaktır. Kilitli poşetlerinizi ışıktan ve ısıdan uzak tutmayı da unutmayın.

Bir yıldan uzun süre kullanmayın

Baharatlarınızın raf ömrü bir yıldır. Aldığınız baharatı bir yıldan uzun süre kullanmamaya özen gösterin. Baharatı aldığınız tarihi kavanozun üzerine not ederek süre kontrolünü yapabilirsiniz.

Kokusunu kaybeden baharat bozulmuş demektir

Baharatınız artık ilk günkü gibi kokmuyorsa, aroma vermiyorsa bozulmuş demektir. O baharatı artık kullanmamaya dikkat edin.

Yorumlar

YORUM YAZ