Bağışıklık sistemini güçlendiren 15 besin

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve sizi çeşitli enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olacak besinler mi arıyorsunuz? İşte sizi hastalıklardan uzak tutacak 15 besin...

Belirli yiyecekleri tüketmek bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasına yardımcı olabilir. Kışın soğuk algınlığı ve grip riskini önlemenin yollarını arıyorsanız, ilk adımınız bu besinleri öğrenmek olmalıdır. Öğünlerinizi bu 15 bağışıklık sistemi güçlendiricisini içerecek şekilde planlayın.

Kümes hayvanları

Hasta olduğunuzda, tavuk çorbası iyi hissettiren bir yemekten daha fazlasıdır. Soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olur ve aynı zamanda hastalanmanızı önler. Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları B6 vitaminleri bakımından zengindir. Yaklaşık 90 gram hindi veya tavuk eti, günlük önerilen B6 miktarının yüzde 40 ila 50'sini içerir.

B6 Vitamini, vücutta meydana gelen birçok kimyasal reaksiyonda önemli bir rol oynar. Ayrıca yeni ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için hayati öneme sahiptir. Tavuk kemiklerinin kaynatılmasıyla yapılan tavuk suyu, bağırsak iyileşmesi ve bağışıklık için önemli besinleri içerir.

Turunçgiller

Çoğu insan soğuk algınlığına yakalandıktan sonra en çok C vitamini tüketir. Çünkü bağışıklık sisteminizi geliştirmenize yardımcı olur. C vitamininin, beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırdığı düşünülmektedir. Bu hücreler enfeksiyonlarla savaşmanın anahtarıdır.

Popüler narenciye meyveleri şunlardır:

- Greyfurt

- Portakal

- Mandalina

- Limon

Vücudunuz onu üretmediği ve depolamadığı için C vitamininin her gün alınması gerekir. Neredeyse tüm narenciye ürünleri C vitamini bakımından yüksektir. Seçilebilecek çeşitlilikte, herhangi bir öğüne bu vitamini eklemek kolaydır.

Sarımsak

Sarımsak dünyadaki hemen hemen her mutfakta bulunur. Yiyeceklere farklı bir aroma katar ve sağlık için oldukça önemlidir. Sarımsak yüz yıllardır enfeksiyonlarla mücadelede kullanılmaktadır. Sarımsak, tansiyonu düşürmeye ve damar sertleşmesini yavaşlatmaya da yardımcı olabilir.

Ispanak

Ispanak, C vitamini açısından zengin olmasının yanı sıra, bağışıklık sisteminin enfeksiyonla mücadele yeteneğini artırabilen sayısız antioksidan ve beta karoten ile dolu bir besindir. İçindeki besin öğelerinin korunabilmesi için mümkün olduğu kadar az pişmiş olmalıdır. Tam olarak çiğ olmamalıdır, hafif pişirme A vitamini geliştirir.

Badem

Soğuk algınlığı önleme söz konusu olduğunda E vitamini sağlıklı bir bağışıklık sisteminin anahtarıdır. Badem gibi yağlı tohumlar vitaminle doludur ve ayrıca sağlıklı yağlara sahiptir. Yaklaşık 46 kabuklu badem (yarım fincan), önerilen günlük E vitamini miktarının yaklaşık yüzde 100'ünü sağlar.

Ayçekirdeği

Ayçekirdeği, fosfor, magnezyum ve B6 vitamini dahil olmak üzere birçok sağlıklı besinle doludur. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan E vitamini bakımından inanılmaz derecede zengindir. E vitamini, bağışıklık sistemi fonksiyonunun düzenlenmesi ve korunmasında önemlidir. Yüksek miktarda E vitamini içeren diğer yiyecekler arasında avokado ve koyu yeşil yapraklı sebzeler bulunur.

Papaya

Papaya, C vitamini yüklü başka bir meyvedir. Günlük önerilen C vitamini miktarının yüzde 224'ünü tek bir papayada bulabilirsiniz. Papaya ayrıca papain denilen ve iltihap önleyici etkileri olan sindirim enzimlerine sahiptir. Papayalar, tümü genel sağlığınız için faydalı olan, uygun miktarlarda potasyum, B vitaminleri ve folat içerir.

Zerdeçal

Bu parlak sarı, acı baharat soğuk algınlığı tedavisinde bir ilaç olarak olarak yıllardır kullanılmaktadır. Ayrıca araştırmalar, zerdeçalın kendine özgü rengini veren yüksek konsantrasyonlardaki kurkuminin kas hasarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Kivi

Kivi doğal olarak folat, potasyum, K vitamini ve C vitamini de dahil olmak üzere birçok temel besin maddesi ile doludur. C Vitamini enfeksiyonla savaşmak için beyaz kan hücrelerini güçlendirirken, diğer besin maddeleri metabolizmanın düzgün çalışmasını sağlar.

Kırmızı biber

Turunçgillerin en fazla C vitamini içerdiğini düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Kırmızı biber, turunçgillerden iki kat daha fazla C vitamini içerir. Aynı zamanda zengin bir beta karoten kaynağıdır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra, C vitamini sağlıklı cildin korunmasına yardımcı olabilir. Beta karoten gözlerinizin ve cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Zencefil

Zencefil bir boğaz ağrısını ve iltihaplı hastalıkları azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca mide bulantısını azaltmaya da yardımcı olabilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre zencefil, kronik ağrıların azaltılmasına yardımcı olabilir ve kolesterol düşürücü bir işlev görebilir.

Yoğurt

Yoğurt, bağışıklık sisteminizi hastalıklarla savaşmaya yardımcı olmak için uyarabilir. Şeker eklenmiş çeşitlerden çok sade yoğurt almaya çalışın. Sade yoğurda sağlıklı meyveler ve bir tutam bal ile tat verebilirsiniz. Yoğurt aynı zamanda harika bir D vitamini kaynağı olabilir, bu nedenle D vitamini ile güçlendirilmiş markaları seçmeye çalışın. D vitamini bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olur ve vücudumuzun hastalıklara karşı doğal savunmasını artırdığı düşünülmektedir.

Yeşil çay

Hem yeşil hem de siyah çaylar, bir tür antioksidan olan flavonoidlerle doludur. Yeşil çayın bağışıklık fonksiyonunu arttırdığı gösterilmiştir. Fermantasyon işlemi siyah çayın antioksidanların çoğunu yok eder. Öte yandan yeşil çay buğulanır ve fermente edilmez, bu nedenle antioksidanlar korunur. Yeşil çay aynı zamanda L-theanine amino asidinin iyi bir kaynağıdır. L-theanine, T hücrelerinizde mikropla mücadele eden bileşiklerin üretimine yardımcı olabilir.

Kabuklu deniz ürünleri

Kabuklu deniz ürünleri, bağışıklık için akla gelebilecek besinler değildir, ancak bazı kabuklu deniz ürünleri çinko ile doludur. Çinko, diğer vitamin ve mineraller kadar dikkat çekmez ancak bağışıklık hücrelerinin doğru çalışabilmesi için çinkoya ihtiyacı vardır. Çinko bakımından zengin kabuklu deniz ürünleri şunlardır:

- Yengeç

- İstiridye

- Istakoz

- Midye

Diyetinizde günlük önerilen çinko miktarından daha fazlasını almamaya dikkat edin. Yetişkin erkekler için 11 miligram ve kadınlar için 8 mg'dır. Çok fazla çinko, bağışıklık sisteminin çalışmasını engelleyebilir.

Brokoli

Brokoli vitamin ve mineraller bakımından zengindir. A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra birçok antioksidan ve lif içeren brokoli, masanıza koyabileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biridir. Sağlıklı tüketmenin anahtarı, mümkün olduğu kadar az ve iyi bir şekilde pişirmektir.

Çeşitlilik, doğru beslenmenin anahtarıdır. Bu yiyeceklerden sadece bir tanesini yemek, gripten veya soğuk algınlığından korunmanıza yardımcı olmak için yeterli olmayacaktır. Porsiyon boyutlarına ve önerilen günlük alımlara dikkat edin.

Aklınıza takılanları ve sormak istediğiniz tüm soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

VARAN 01-02-2019 16:16:08

GAZINI TUTMA ALERJİK DEĞİL

Metin KOÇER 31-01-2019 12:16:16

Her gün 1 fincan içmenizi öneririm.Ben 30 yıldır içiyorum.Esenlik dileklerimle..

Faruk Öz 30-01-2019 11:05:12

Midye yemek caiz değil bilginiz olsun. Saygılar.

Yesss 30-01-2019 10:39:20

Midye yerken vicdanım rahat olucak artık

Süm 30-01-2019 10:35:12

Sarımsak yedikten sonra aşırı derecede şişkinlik oluyor. Bir alerji olabilir mi?

Lara 30-01-2019 10:30:41

Ne kadar yeşil çay içmeliyim? Bir sınırı var mı?

YORUM YAZ