Bağırsakları çalıştıran 5 besin

Pek çok besin bağırsakların yavaşlamasına neden olabilir. Bu durum insanı rahatsız ettiği gibi psikoljik bile etkileyebilir. Bazı besinlerin tüketimini düzenli tükettiğiniz zaman faydasını göreceksiniz.

Yediğiniz besinlerin yanı sıra günlük hayatımızda yaşadıklarımız da bağırsaklarımızın çalışmasını yavaşlatabilir. Fakat en büyük etken yediğimiz yiyecekler ve bunlar kabızlık, gaz, şişkinlik yaratabilir. Bu problemler karın ağrısına neden olur. Bağırsakları hızlı çalıştırabilmek için besinler tüketmeye önem verilip bol bol egzersiz yapılmalıdır. Bağırsaklarda çalışma bozukluğunu ortadan kaldıracak ve bağırsakların hızlı çalışmasını sağlayacak besinler tüketerek şişkinlik ve ağrı belirtileri ortadan kaldırılabilmektedir.

Elma

Lifli meyveler arasında önemli bir yere sahip olan elma metabolizma hızını arttırarak bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bağırsakların hızlı bir şekilde çalışması için doğal tedavi yöntemlerinden biri olan elma içerdiği lif ve posa sayesinde sadece bağırsaklara değil tüm vücuda büyük bir katkı sağlamaktadır. Elmanın kalorisi düşük olduğu için zayıflama sürecine yardımcı olan meyvelerden biridir.

Yoğurt

Bağırsakları çalıştıran, sindirime iyi gelen bir besindir. Peribiyotik açıdan zengin bir besindir. Düzenli yendiğinde şişkinlik ve gaz gibi problemlerin giderilmesinde büyük fayda sağlar.

Bakliyat

Mercimek, fasulye, bezelye gibi bakliyatları günlük olarak tükettiğinizde vücudun ihtiyaç duyduğu lif açığı kapatılabilmektedir. Bu besinler lif açısından zengin kaynaklardır.

Su

Sade su içebileceğiniz gibi limonlu su hazırlayarak tüketebilirsiniz. Yeterli miktarda sıvı alımı gerçekleştiren kişilerde bağırsaklarda bulunan sinir ve kaslar uyarılır ve bağırsaklar hızlı bir şekilde çalışmaya başlar.

Rezene Çayı

Bağırsaklarda sertleşen ve vücuttan atılması zorlaşan dışkıyı yumuşatma özelliği bulunan rezene çayı daha kolay tuvalete çıkmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca mide şişkinliği ve yemek sonrası kramplarını hafifletir.

Yorumlar

YORUM YAZ