Bademcikler ağız kokusuna neden olabilir

Yutma esasında parçalanan gıdaların bademciklere takılarak kronik enfeksiyonlara neden olabileceğini belirten Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, bu durumun istenmeyen ağız kokularına yol açabileceğini söyledi.

Ağız kokusunun, vücudun tamamını ilgilendiren hastalıklar ve mide bağırsak sistemi olmak üzere birçok nedeni olabileceğini söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, ağız kokusunun ayrıca herkeste uzun süren açlık ve susuzluktan sonra ve sabahları görülebileceğini belirtti.

Bademciklerde oluşan girintilerde kalan gıda artıklarının da zaman içerisinde kokuşması sonucu ağız kokusuna neden olabileceğini belirten Yıldırım, uyarılarda bulundu.

Kronik enfeksiyonlara neden oluyor

Kriptler (Bademciklerin üzerindeki girintiler), kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Büyük veya küçük yapıda olabilen girintiler bazen saklı kalabiliyor. Yutma esnasında parçalanan gıdalar bu girintilere girerek buraya yerleşebiliyor ve zaman içerisinde istenmeyen kokulara neden olabiliyor. Saklı kalan bu gıda artıklarını kokunun dışında boğaz ağrısı, yutarken takılma hissi, boğazdan kulağa doğru vuran ağrı ve boyunda dokunma ile hassasiyet artışı ile saptanabilir.

Bazı insanlar zaman içerisinde bu beyaz artıkları kendi elleriyle çıkararak burayı temizlediğini düşünür ancak tekrar buralara giren gıda artıkları yeniden aynı belirtilere neden olur. Görülen beyazlıklar, yanlışlıkla enfeksiyon sanarak yanlış teşhis koyulabiliyor. Bademciklerdeki bu gıda artıkları normal bakışta fark edilmeyebilir, kulak burun boğaz uzman hekimi tarafından endoskopik muayene ile ancak görüntülenebilir. Bademcikler üzerindeki gıda artıklarının tedavisi İlaçla mümkün değildir. Zaman içerisinde kendiliğinden de geçmez, kronik enfeksiyonlara neden olarak hayat kalitesini etkiler.

Teknolojinin verdiği imkanlar ile günümüzde bunlardan kurtulmak mümkün. Buharlaştırma yöntemi ile bademciklerdeki bu görüntüler birbirleriyle birleştirilerek tek boşluk haline getirilir, gıdaların gireceği bir boşluk kalmaz ve böylelikle bu problemden kurtulur, yani bademcik tamamiyle alınmadan kriptolizis dediğimiz yöntem ile bu sorundan kalıcı olarak kurtulunabiliyor.

Yorumlar

YORUM YAZ