Backorder nedir ve nasıl yapılır

Abone Ol 

Backorder en kısa şekli ile ön sipariş olarak açıklanabilir. Elbette sanal ağda milyonlarda alan adı bulunuyor. Ancak kimi zaman kişilerin ya da işletmelerin almak istedikleri alan adı önceden alınmış olabiliyor. Ticari dünyada alan adının ne denli önemli olduğu artık herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Şayet almak istediğiniz alan adının bir başkası tarafından alındığını fark ederseniz bu durumda backorder olarak adlandırılan sistemden faydalanabilirsiniz.

Bu sistem temelinde ‘önce gelen alır’ mantığı ile işliyor demek yanlış olmayacaktır. Elbette domain ICANN kurallarına uygun bir biçimde alınıyor. Kayıt için uygun olan herhangi bir alan adının alınabilmesi için bir ön sipariş veriliyor. Alan adının silinme sürecinde olması durumunda sürekli olarak bir kontrol sistemi çalışıyor. Alan adının alınmaya uygun olması halinde ise anında kayıt işlemi gerçekleşiyor. Böylelikle kişi ya da işletmeler önceden siparişini verdikleri alan adının boşa çıkması durumunda tescil ettirme hakkını da elde etmiş oluyor.

Bu arada konuyla ilgili akılları karıştıran önemli bir husustan da söz etmek gerekir. Bu husus da alan adı ile ilgili ön siparişin verilmesiyle birlikte düzenli olarak domain sorgulama yapılmasına ihtiyaç olup olmadığıdır. Backorder sistemi otomatik olarak çalışıyor ve bu nedenle kişinin manüel olarak düzenli aralıklarla sorgulama işlemi yapmasına gerek kalmıyor. Talebin oluşturulması durumunda alan adının boşa çıkması ile birlikte hemen tescili de gerçekleştiriliyor. Sonuç olarak bu sistemden faydalananların alan adının boşa çıkıp çıkmadığını tespit etmek için düzenli domain sorgulama ve kontrol yapmasına gerek olmaz. Zira alan adı zaten ilgili firma aracılığı ile sizin için rezerve ettirilmiş oluyor.

Backorder sistemi aslında 2000’li yıllarda domain piyasasına giriş yaptı diyebiliriz. Bu sayede yatırımcılar ya da bir internet sitesi kurmak isteyenler adeta bir ön sipariş yarışına girdi. 2000’den daha önceki yıllarda ise bu sistem aslında önemli bir ihtiyaçtı. Çünkü alan adını almak isteyenler domain için sürekli sorgulama yapmak durumunda kalıyordu. Ancak artık böyle bir zorunluluk yok çünkü backorder işleminden faydalanılması durumunda alan adının boşa çıkması ile birlikte rezerve ettiren kişinin adına tescillenmesi de gerçekleştiriliyor.

Backorder nedir ve nasıl yapılır #1

Birden fazla sayıda Backorder yaptırabilir mi?

Bu konuda merak edilen hususlardan biri de sistem kapsamında sadece tek bir kişinin mi backorder yaptırabildiği oluyor. Elbette birden fazla sayıda kişi backorder sisteminden faydalanabilir. Peki, bu durumda ilgili alan adının boşa çıkması durumunda alan adını kim alacak? Bu sorunun yanıtını belirleyen ise açık artırma oluyor. Çünkü açık artırma ile en yüksek ücreti ödeyen kim olursa alan adının tescili de o kişi üzerine yapılıyor. Eğer siz de backorder sisteminden faydalanmak ve herhangi bir alan adı için ön sipariş vermek istiyorsanız LimonHost internet sitesine tıklayabilirsiniz. Bu konuda hem daha fazla bilgi alabilir hem de gerekli başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu arada LimonHost tarafından sunulan hosting paketlerinin de mutlaka incelenmesini öneriyoruz. Çok sayıda kişinin öncelikli tercihi haline gelen bu paketler, hızlı ve güvenilir bir hosting hizmeti almayı sağlıyor. Web sitesine kesintisiz ve hızlı bir şekilde ulaşılmasını isteyenler bu firmanın kapısını çalıyor da diyebiliriz. Eğer siz de beklentilerinizi fazlasıyla karşılayan bir hosting hizmeti almak istiyorsanız geç kalmadan LimonHost internet sitesine tıklayın ve paket seçeneklerini gözden geçirin.

Hosting paket seçeneklerinin tamamında sınırsız e posta ve otomatik yedekleme özelliği bulunuyor. Aynı zamanda alan adı da ücretsiz olduğundan domain bütçesi ayırmaya gerek kalmıyor. Ücretsiz SSL özelliği de tüm paketler için geçerli olduğundan bu hosting paketlerinin büyük bir ilgi görmeye devam ettiğini söyleyebiliriz. AWS’nin son derece güçlü ve güvenilir alt yapısı sayesinde beklentileri tam anlamıyla karşılayan bir hosting hizmeti almak da mümkün olabiliyor diyebiliriz.

Gayet hızlı ve kolay yönetilebilen WordPress hosting çözümü için LimonHost internet sitesini ziyaret ettiğinizde söz ettiğimiz paket seçeneklerini de her yönüyle inceleyebilirsiniz. Paketlere dahil olan hizmetleri de görmüş olacaksınız. Özellikle yönetilebilir kolay bir ara yüz ve 7×24 LimonHost desteği göz ardı edilemeyecek önemli avantajlar da sunuyor. Aynı zamanda WordPress sitenizin Amazon Web Services’in hızlı ve güvenilir alt yapısında barındırılıyor olmasını da unutmamak gerekir.

Periyodik bir şekilde otomatik yedekleme yapılıyor ve bu sayede herhangi bir olumsuzlukla ya da kötü amaçlı yazılımlarla karşılaşılması durumunda yedeklenen verilerin kullanımı da mümkün olabiliyor. Peki, fiyatlar nasıl? Öncelikle söz ettiğimiz hosting paketlerinin gayet makul fiyatlar sunduğunu aktarmak gerekiyor. Aynı zamanda % 80’in de üzerine çıkabilen oranlarda indirimler de uygulanıyor. Bu sayede işletmelerin hosting için sanılandan çok daha düşük bir bütçe ayırması yeterli olabiliyor. Bir anlamda bu alanda da kaliteyi ucuza alma şansının sunulduğunu söylemek mümkün! Siz de web sitenizin kesintisiz ve hızlı bir şekilde ulaşılabilir olması konusunda risk almayın! LimonHost web adresine uğrayın ve bu paket seçeneklerini hemen mercek altına almaya başlayın.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu