Bacağa giren kramplar için doğal çözümler

Doğal çözümler ile bacağa giren krampları rahatlatın.

Kramp, kaslarda oluşan ani daralmalardır. Bacaklarda oluştuğundaysa fazlasıyla ağrılı. Bu kramplar, özellikle vücut magnezyum, sodyum ve potasyuma acıktığında oluşuyor. Ayrıca çok fazla ayakta durduğumuzda, çok fazla oturduğumuzda, ağır egzersizler yaptığımızda, D vitamini eksikliğinde de aynı şekilde kramplar oluşuyor.

Elbette doktora görünmek kesin çözüm. Bunun dışında insan bazen kendisinin de doktoru olmalı. Doğanın mucizelerinden de faydalanmak gerek. İşte kramplar için doğal çözümler…

Su

Vücudumuzun dörtte üçünün su olduğunu düşünürsek her derde deva olduğunu da anlamak güç olmuyor.

İşte vücudu susuz bırakmak, bu krampların başlıca sebeplerinden. Bu sebeple günlük vücudumuzun ihtiyacı kadar olan suyu mutlaka tüketmeliyiz.

Süt

Özellikle kadınların süt tüketmesi gerektiğini, doktorlar her yeri geldiğinde vurguluyor. İçeriğindeki kalsiyum ve D vitamini, yaşanılan bu krampların yaşanma sıklığını azaltır. Sağlıklı bir vücut için yatmadan önce 1 bardak süt içmeyi kesinlikle unutmayın.

Meyve

Özellikle muz, potasyum açısından zengin olduğundan kramplar için adeta bir ilaç. Gündelik hayatınızda kasılmalar, kramplar sorun olmaya başladıysa günde 1 muz yemeye özen göstermelisiniz.

Narenciye grubu meyveler de yine kramplara şifadır. Özellikle taze sıkılmış sularını tüketmelisiniz.

Yine meyveler arasında bir tercih yapmak isterseniz, gün içerisinde 1 elma yemek de sağlıklı olacaktır.

Organik bal

Burada bir kür tarifi vermek istiyorum. Eğer krampla başınız beladaysa, 2 yemek kaşığı elma sirkesine 1 kaşık bal ekleyerek güzelce karıştırın ve 3-5 dakika dinlendirin. Her gün taze bir şekilde tüketin.

Eğer sabahları aç karna tüketirseniz, bağırsaklar için de faydalı olacaktır.

Hindistan cevizi yağı ve zerdeçal

Zerdeçal, adeta doğadan gelen bir mucize. Kramplar için de sayılanlar arasında unutulamazdı. Yine bir kür tarifimiz var: 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağına 2 yemek kaşığı toz zerdeçal ekleyin.

Karışımı gün içerisinde krampın acı bıraktığı noktalara sürün. Biraz dinlenmeye başladıktan sonra hafif hafif masaj yapın.

Egzersiz ve ılık duş

Hareketsiz kalmak kaslara yapılan en büyük kötülüktür. Özellikle kramplar yaşıyorsanız kesinlikle hareketsiz kalmamalısınız; ancak ağır egzersizler de yapmamalısınız. Hafif tempolu yürüyüşler, bacakları çalıştıracak egzersiz hareketleri yeterli olacaktır.

Egzersiz üzerine yarım saat kadar dinlenin ve bir ılık duş alın. Banyodan çıkmadan önce kullandığınız sudan biraz daha soğuk hissedeceğiniz suyu yavaşça bacaklarınıza dökün. Kan dolaşımını düzenleyecektir.

Not: Önerilen her uygulamayı alerjik durumlarınıza göre değerlendirmeyi ve gerektiğinde doktorunuza danışmayı lütfen ihmal etmeyin!

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :