Aynısefa nedir? Nasıl tüketilmelidir? Aynısefanın faydaları nedir?

Bahçelerde estetik güzellik sağlayan ve süs bitkisi olarak kullanılan aynısefanın aynı zamanda tüketildiğini biliyor muydunuz? Hadi gelin aynısefanın ne olduğunu öğrenelim..

Abone Ol 

Çiçekli bitkilerden biri olan aynısefa, önemli bir şifa kaynağıdır. Bu nedenle alternatif tıpta sıklıkla tercih edilir. Aynısafa bitkisi olarak bilinen 25- 80 cm arası yüksekliği olan soğanlı bir bitki türüdür. Bu bitkinin dalları tüylü olmakla beraber yaprakları sarı ve turuncu arası renklerde olmaktadır. Yapraklarının bazıları tek kat, bazıları ise katmerli ve kat kat olmaktadır. Mevsimlik bir bahçe bitkisi olmaktadır. Haziran başında açar, eylül sonuna kadar devam eder. İçeriğinde bulunan likopin, violaksantin, neolikopin, sitroksantin, flavohrom, flavoksantin, hrintemaksantin, eterik yağ, reçineler, helme, meyve asitleri bakımından oldukça zengin olan bu bitkinin çayı birçok rahatsızlıkları gidermeye yardımcı olmaktadır. Hadi gelin bu bitkiyi detaylı tanıyalım!

Aynısefa nedir?

Aynısefa Nedir? Aynısefanın Vücuda Faydaları ve Zararları

Botanik bir bitki türü olan aynısefa, bahçe nergisi olarak da bilinir. Bu bitki, Asteracea papatya ailesine ait turuncu, sarı çiçeklere sahip bir bitkidir. Ilıman iklimin görüldüğü birçok yerde yetişir. Özellikle Akdeniz kıyıları ve Avrupa’da sıklıkla yetiştirilir. Aynısefa, birçok alanda kullanılır. Yemeklerde baharat olarak tüketilebileceği gibi kaynatılarak bitki çayı şeklinde tüketilebilir. Aynısefanın özü de sağlık için kullanılır.

Nasıl tüketilmelidir?

Aynısafa Çayı Faydaları Nelerdir? - Modanium

Aynısefa bitkisinin faydalarından yararlanmak için çayını demlemeyerek tüketmek uygundur. Hem sıcak hem de soğuk servis ederek bağışıklık sisteminize destek olabilirsiniz.

Aynısefa çayı hazırlanışı:

Bir çay kaşığı kurutulmuş aynısefa bitkisini su bardağı dolusu kaynar suya ilave edin. Daha sonra üstü kapalı olarak 8-10 dakika demlemeye bırakın. Demlenen çayı süzüp günde en fazla 2 bardak olacak şekilde tüketebilirsiniz.

Aynısefanın faydaları nelerdir?

Aynısefa neye iyi geliyor? Aynısefa bitkisinin faydaları nelerdir? - Güncel yaşam haberleri – Sözcü

 • Yara iyileştirme özelliği ile bilinen Aynısefa (aynısafa)ağrı ve şişme (iltihap) azaltmak ve yaralar ve bacak ülserlerinin iyileşmesi için cilde uygulanabilir.
 • Hepatit A-B-C mikrobik sarılıkta kan temizleyici özelliği sayesinde büyük yardımcıdır.
 • Ayni safa (Aynısefa) Şifalı Bitkisi, Damar iltihabı (fistül, varis damarları), rahim ve böbrek iltihapları, ameliyat yaraları ve enfeksiyonları habiste olsalar, iltihap giderici, antibakteriyel özelliği ile tedavi edilebilirler.
 • Ayak mantarları ve kan çıbanında, pigment ve ihtiyarlık lekelerinde etkilidir. Aynısafa merhemi, aynı zamanda kaşıntılı ayak mantarına karşı da iyileştirme etkileri görülebilir.
 • Mide bağırsak kanamaları ve ülserlerde yardımcı olabilir.
 • Aynısefa (aynısafa) Şifalı Bitkisi, Kalın bağırsak iltihapları ve kolitte, parazit düşürücü, siğil ve uyuz giderici olarak kullanılır.
 • Kadınlarda Adet düzenleyici olabilir, safra sökücü etkisi görülebilir. Adet ağrılarında etkilidir.
 • Aynısafa çiçeği, kas spazmları, Kalp rahatlatıcı, sinir gerginliği tedavisinde kullanılır.
 • Ayni safa (Aynısefa) Şifalı Bitkisi, Sedef hastalığında önerilir.
 • Onikiparmak bağırsağı ülserlerinin tedavisinde etkilidir. Sıkıştırıcı/büzücü etkisi vardır.
 • Mantar hastalığı iyileştiricidir. Aynısafa merhemi, aynı zamanda kaşıntılı ayak mantarına karşı da güçlü bir iyileştiricidir.Kramp çözücü, lenf sistemini temizleyicidir.
 • Aynı zamanda burun kanaması, varis, hemoroid, rektum (proktit) iltihabı ve göz kapağı (konjunktivit) sorunlarında etkilidir.
 • Aynısefa (aynısafa) bitkisinin, taze sapların özsuyu, siğillere ve uyuza karşı kullanılabilir.
 • Kansere ve kanser türü çıbanlara karşı kullanılan bitkilerdendir. Bitkinin taze sıkılmış özsuyu, deri kanserinde başarıyla kullanılmaktadır.
 • Damar yumrusu ve yaşlılık lekelerini, günde 5 yada 6 defa bitkinin sıkılarak çıkarılan öz suyu sürüldüğünde, bu işlem 3 yada 4 aylık süreçte devam edildiğinde iyileşmeler görülebilir.
 • Doktor kontrolünde Bütün yaralara, kanamalara, eziklere, yanıklara ve sıcak suyla oluşan haşlanmalara, güneş yanığına, zor iyileşen yaralara veya uzun süre yatmaktan kaynaklanan yaralara karşı kullanılabilir.
 • Aynı safa bitkisinin taze saplarının özsuyu, siğillere ve uyuza karşı kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu