Ayak mantarından kına ile kurtulun

Ayakta kızarma ve kuruma gibi belirtilerle ortaya çıkan ayak mantarına karşı cilde oldukça faydalı olan kınayı kullanabilirsiniz. Nasıl mı?

Dr. Ömer Coşkun, ayak mantarından kına ile bir ayda kurtulunabileceğini belirtti.

Ayak mantarının genellikle genç ve erişkin erkeklerde görülen ve çok sık rastlanan bir deri hastalığı olduğuna dikkat çeken Dr. Coşkun, "Tedavisi basit ama çok inatçı ve dirençli bir hastalık olduğu için kolay kolay geçmez, asla kendiliğinden kaybolmaz. Ayağınızın altında kepeklenme, kızarma ve kuruma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Onun dışında kaşıntı, kızarma, su toplama, soyulma ve yarılma gibi görüntü meydana gelir. Ayrıca, aynı ayakkabıyı giymek, uzun süre çorap kullanmak ve çok nemli ortamda bulunmak ayak mantarına sebep olur” dedi.

Ayağınızı temiz, serin ve kuru tutun

Dr. Coşkun, mantardan korunmak için ayağın temiz, serin ve kuru tutulması gerektiğini belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Pamuklu, yün veya bunlar gibi emici maddelerden yapılmış çorap giyilmelidir. Kullandığınız kremlerin veya ilaçların yanında ben size kınayı tavsiye ediyorum. Çünkü kına hem cilde faydalıdır hem de yanık, kızarık ve soyulmuş bölgelerde harikadır. Bildiğimiz toz kınayı 1 litre suya 5 tatlı kaşığı ilave edin 20 dakika fokur fokur kaynatın ve ılıyınca mantarlı bölgeyi yıkayın. Böylece o bölgedeki inatçı mantar iyileşme yoluna girer. Bu uygulamaya en az 1 ay devam edin ve mümkün olduğu kadar temiz oksijeni ayağınızdan eksik etmeyin. Kına sayesinde ayak mantarını bir ay içerisinde silebilirsiniz.”

Yorumlar

CENGİZ 10-02-2015 19:35:32

Ayak mantarından kasıklardaki kaşıntılardan,mantarlardan MANTARSAVAR denilen spreyli bir ilaç var 5 dakikada kurtuluyorsunuz,bi dahada olmuyor...doktorların yazdığı tüm ilaçları kullandım etki etmedi, o ilaç 5 dkikada geçirdi,ilk başta yakıyor sonra bi daha ne kaşıntı ne koku..

YORUM YAZ