Ayak bileği liposuctionı ile ince bilekler hayal değil

Birçok kadın için psikolojik sorun dahi oluşturan kalın ayak bilekleri artık kader değil. Kısa sürede ince bileklere kavuşturan ayak bileği liposuction’u son yılların yükselen trendi haline geldi.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Övünç Akdemir; Yaz tatiline çıkmak ve rahatlıkla etek giymek isteyen kadınların tercihi "ayak bileği liposuction”ı ile ilgili merak edilenleri anlattı:

Etek giymek istemiyorlar

Genetik olarak her kişinin vücut yağlanması farklılık gösterebiliyor. Kimi kişide yağlanma bacaklarda olurken, kimi kişilerde ise kollarda ya da bel çevresinde olabiliyor. Bacaklarda deri ile kas arasındaki bağ dokusu (fasya) gevşek ise yağlar genetiksel olarak burada depolanıyor. Bu da kişilerin bacaklarında aşırı yağlanmaya ve kalınlaşmaya yol açıyor. Hatta öyle ki bazı kişilerin bir bacağı ile diğer bacağı aynı oranda olmayabiliyor.

Özellikle alt bacak kısmının üst bacağa oranla aynı kalınlıkta olması ya da bacak bileğinin aşırı kalın olması gibi durumlar yaşanabiliyor. Boru bacak diye tabir edilen bu bacak stiline sahip kadınlar yaz aylarının gelmesi ile birlikte etek, şort, bikini giymekten kaçınıyor ve ilerleyen zamanlarda bu durumu bir psikolojik sorun haline getirebiliyorlar. Yaz tatiline çıkmak ve rahatlıkla etek giymek isteyen kadınların tercihi ise ayak bileği liposuction'ı oluyor.

İzsiz bir yöntem

Ayak bileği liposuction işlemi, klasik liposuction işlemi gibi tek seansta yaklaşık 2 – 2 buçuk saat arasında gerçekleştiriliyor. Hastanın bacağının şekli ameliyatın süresini etkileyebiliyor. Lokal anestezi ile de yapılabilen işlem sırasında 0,3 cm büyüklüğünde çok küçük belirgin olmayan deliklerden kanüller yardımı ile hastanın bacağındaki yağlar çekiliyor.

Bazı hastalarda klasik liposuction'un yanı sıra lazer liposuction işlemi de uygulanabiliyor. Ancak klasik liposuction işlemi, diğer yöntemlere göre daha başarılı sonuçlar vermektedir. Hastanın bacağından alınan yağlar belirli bir düzende alındığı takdirde hastanın bacaklarında herhangi bir şekil bozukluğu oluşmamaktadır.

Hastaya liposuction işlemini uygularken, çok küçük deliklerden girildiği için bu izler çok minik oluyor ve ameliyat sonrasında herhangi belirgin bir iz kalmıyor.

Deride sarkma ve yağlanma gözükmüyor

Ameliyat sonrasında hastanın ayak bileği bölgesinde yeniden yağlanma görülmüyor. Bunun nedeni ise ameliyat sırasında yağın çekildiği bölgeye verilen solüsyonlar ile deri ile kas bölümüne baskı sağlanarak yapışması sağlanıyor. Hastada yeniden aşırı kilo alımı olursa o zaman vücudunda yağlanma oluyor ancak bu yağlanma liposuctionın yapıldığı bölgede genellikle olmuyor.
Liposuction sonrası alınan yağlardan sonra hastanın bacak derisi suda yüzer gibi gevşek bir hal alıyor. Ancak yine de bacağa verilen solüsyon ve bacağı sarma işlemi sonrası yağların çekildiği derinin sıkıştırılmasını ve daha sıkı olmasını sağlıyor. Bu işlem sonrasında bacaktaki deride sarkma oluşumu görülmüyor.

İnce bacaklar için tenis ve yüzme şart

İnce bacaklara sahip olmak için yürüyüş yapmak, bacakları inceltmiyor. Ancak tenis, yüzme gibi sporlar bacakların incelmesinde faydalı. Liposuction işlemi sonrası iyileşme süreci bittiği zaman hastaların yürüyüş ya da yüzme gibi sporlar yapması kişinin bacaklarını daha fazla toparlıyor. Eğer hastanın kas dokusunu arttırabilirsek ameliyat sonrasında bu da bacağın şeklinin daha düzgün olmasını sağlıyor.

Yorumlar

YORUM YAZ