Avokado nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl tüketilmelidir?

İçindeki zengin mineraller ile sayısız faydası olan avokadonun nasıl tüketildiğini ve faydalarının neler olduğunu sizler için araştırdık..

Abone Ol 

Avokado nedir ?

Avokado Diyeti İle 3 Günde 3 Kilo - Diyetio

Avokado, Hindistan, Meksika ve bir kaç Afrika ülkesinde yetişen tropikal bir meyvedir. Ayrıca ”timsah armutu” ve ”tereyağı meyvesi” olarak da bilinen avokado, önemli miktarda sağlıklı doymamış yağ asitler sağlayan tek meyvedir. Avokado, doğal olarak besleyici bir besindir ve yaklaşık 20 vitamin ve mineral içermektedir. Avokado, küre biçiminde, oval ve elips şeklinde, özellikle armuda benzeyen, yeşil ve kırmızı renklerde bulunabilir. Meyve içi rengi kremsi ya da beyazımsıdır.

Faydaları nelerdir ?

Avokado nasıl yenir? Avokadolu tarifler

 • İçindeki K vitamini sayesinde kemiklerin güçlenmesine, kanın pıhtılaşma sürecine, damarlarda ve böbreklerde fazla kalsiyum kalıntısı olmasının önüne geçilmesine yardım eder.
 • Avokadonun içinde bulunan lutein ve zeaksantin göz sağlığı için antioksidanlardır ve gözü korur.
 • Uzun süre tokluk hissi verdiği için diyet listelerine eklenebilecek bir meyvedir.
 • Potasyum sayesinde vücudun asit-baz dengesinin optimum düzeyde kalmasını sağlar ve kan basıncını da normal seviyesinin korunmasını destekler.
 • Avokadonun doğal içeriğinde bulunan çok güçlü nemlendiriciler vardır. Ciltteki su akışkanlığını artırır, cildi nemli tutarak sağlık kazandırır.
 • Kalp sağlığı için faydalıdır ve kolesterolü dengeler.
 • Avokado içindeki birçok vitamin, mineral ve Omega 3 ile de oldukça besleyicidir.
 • Avokadonun kanser türleriyle savaştığına dair araştırmalar da bulunmaktadır.

Avokado nasıl tüketilmelidir ?

Avokado Nedir? Faydaları Nelerdir? - Dr. Ali Durmuş

Avokadonun, orta kısmında irice çekirdeği bulunan bir meyvedir. Avokado tadının tam lezzetinin anlaşılabilmesi için  olgunlaşması gerekmektedir. Bu sebeple avokado alırken daha koyu renkli ve yumuşak olanların tercih edilmesi gerekmektedir. Aşırı fazla yumuşak olan meyvelerde hemen bozulma ve çürümeler görülebileceği için hafif sert şekilde alınarak yumuşamasının beklenmesi daha doğru bir uygulamadır. Avokadoyu ikiye bölüp çekirdeğinin çıkardıktan sonra bir kaşık yardımı ile kabuğundan ayırmanız gerekmektedir. Avokado meyvesi tek başına sade şekilde yenebilmektedir. Ayrıca yemeklere lezzet katmak amacıyla da kullanılmaktadır. Bilhassa avokado salatası, bu meyve için en fazla tercih edilen tariflerden bir tanesidir.

 • Avokadoyu küp küp kesip salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Bezelye, salatalık ve marul ile hazırlanan bahar salatası, özellikle yaza girerken sağlıklı beslenmek isteyenlerin favorisi olacaktır.
 • Sabah kahvaltılarınızı renklendirecek avokado, kuşkonmaz ve yumurta ile bir kahvaltı tabağı hazırlayabilirsiniz.
 • Avokadonun bağlayıcı bir özelliği vardır, bu özelliği ile tam kıvamında bir çorba hazırlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu