Avokado alırken nelere dikkat etmeniz gerekir?

Avokado satın alırken dikkat etmeniz gereken püf noktaları sizler için listeledik...

Abone Ol 

Sandviçte, omlette veya salatada kremamsı, hafif tada sahip olan avokadolar popüler ve sağlıklı bir süper besindir.

A vitamini, B6 vitamini ve E vitamini gibi birçok vitaminleri ile bilinirler. Ek olarak, bu meyve,  kolestrol seviyesine denge durumunu korur ve fayda sağlayan doymamış yağ asitleri ile sağlıklı beslenmenizi sağlar.

Bununla birlikte, bu yeşil meyve çevre dostu olmaktan çok uzaktır ve bu nedenle oldukça zayıf bir ekolojik dengeye sahiptir.

Yeşil meyve yetiştirirken bir kilogram için yaklaşık 1.000 litre suya ihtiyaç vardır. Yerli sebzeler kıyaslandığında çok daha azına ihtiyaç duyar.

Aynı miktarda patates için yaklaşık 250 litre su kullanılır, havuç yaklaşık 130 litreye ve örneğin domates sadece 110 litreye ihtiyaç duyar.

Çoğu meyve Meksika veya Kolombiya gibi Latin Amerika ülkelerinden geldiğinden, taşınmak için uzun mesafeler kat etmek zorunda kalıyorlar bu de ekolojik açıdan maliyet oluşturuyor.

Bu sebeplerden dolayı avokadoyu her zaman ölçülü ve bilinçli bir şekilde yemelisiniz. Bozulan meyveleri gereksiz yere çöpe atmamak veya zaten çürümüş avokadoları satın almak için bir sonraki market ziyaretiniz için pratik alışveriş tüyoları veriyoruz!

Ne tür avokadolar var?

Süpermarkette satın alabileceğiniz birçok çeşit farklı avokado türleri vardır. 

Has avokado (yeşil kabuklu, armut biçimli) özellikle yaygın ve popülerdir. Bu tür avokado, Kasım’dan Haziran’a kadar mevcuttur ve Meksika, Şili, İspanya, Avustralya veya Yeni Zelanda’da yetiştirilir.

Ekim’den Mart’a kadar Kenya, Güney Afrika, İsrail veya İspanya’dan Fuerte avokadolarını (yeşil kabuklu, armut biçimli) bulabilirsiniz.

Nabal (pürüzsüz cilt, yuvarlak şekil) ve Mini Avokado (küçük ve salatalık şeklinde) çeşitleri de mevcuttur.

İyi ve olgun bir avokadoyu nasıl anlarım?

Ayrıca mümkün olduğunca taze ve olgun meyveleri seçtiğinizden emin olmalısınız. Ama bunları nasıl tanıyabilirsiniz? Avokadoyu elinize alın ve ağırlığı hissetmeli, dışarıdan görünen herhangi bir ezik olmamalıdır.

Şimdi elinizdeki meyveyi çok nazikçe sıkın. Meyve biraz yumuşaksa yenebilir. Sallama testi de açıklayıcıdır. Meyvenin içinde bir tıkırtı duyarsanız olgunlaşmış demektir.

Bu arada olgunlaşmamış, sert avokadoları da satın alabilirsiniz. Evde sıcaklıkta birkaç gün olgunlaşmalarına izin verin. Olgunlaşma sürecini hızlandırmak için onları domates veya muzların yanında saklayın. Bunlar, olgunlaşma sürecini hızlandıran gaz hormonu yayar.

Avokadonun Faydaları Nelerdir? | CildimveBen

Püf Noktası: Kesilmiş bir avokado nasıl düzgün şekilde saklanır?

Elbette sorunu biliyorsunuzdur: Zar zor kesip soyduğunuz avokado hemen kahverengiye döner. Bunun nedeni, meydana gelen ve kahverengi bir renk bozulmasına neden olan hızlı oksidasyondur. Meyveyi olabildiğince uzun süre taze ve yenilebilir durumda tutmak için buzdolabında su dolu bir kapta saklayabilirsiniz. Avokado su ile kaplı olduğu ve bu nedenle oksijenle temas etmediği için kahverengileşmeyecektir. Yüksek yağ içeriği nedeniyle meyve neredeyse hiç su emmez ve lapalaşmaz. Ancak çok önemli: Mikropların ve bakterilerin yayılmasını önlemek için suyu düzenli olarak değiştirin.

Avokadonun faydaları nelerdir, avokado meyvesi nasıl yenilir? - Sağlık Haberleri

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu