AVM ziyaretlerinde dikkat edilmesi gerekenler

Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Mustafa Necmi İlhan, Kurban Bayramı öncesi AVM'lerde bir yoğunluk yaşanabileceğine dikkat çekerek alınması gereken önlemleri anlattı.

Kurban Bayramı'nın yaklaşması ile alışveriş merkezi ziyaretleri artışa geçti. Normalleşme süreci kapsamında alınan tedbirler kadar AVM ziyaretçilerinin davranışlarının da önemine dikkat çeken uzmanlar önemli uyarılarda bulunuyor.

Bilim Kurulu Üyesi Üyesi Prof.Dr. Mustafa Necmi İlhan, AVM'lerde özellikle sosyal mesafe ve maske konularında çok özenli olunması gerektiğinin altını çizdi.

AVM'lerde dikkat edilmesi gereken kurallar hakkında bilgi veren İlhan, yerinde uygulamalarla yapılması gerekenleri anlattı.

Maske çıkarılmamalı

AVM'ye girişlerde kontrollü giriş sağlanmalı, ateş ölçülmeli ve maskeyle girip, maskeyle çıkılmalı.

Sosyal mesafeye dikkat edilmeli

AVM içerisinde tüm hijyen çalışmalarının yapılması yanında ziyaretçilerin de kuralları ihlal etmeden ve sosyal mesafeyi koruyarak ihtiyaçlarını karşılaması büyük önem taşıyor. AVM içerisinde dolaşırken önümüzde yürüyenlerle aramızda mesafe bırakmaya dikkat etmeli, buna uymayanları ise uyarmalıyız. Bu sayede riski azaltmış oluruz.

3 basamak ara bırakılmalı

Yürüyen merdivenlerde 3 basamak ara bırakılmalı ve sürekli temizlense de risk oluşturabileceğinden merdiven bantlarına dokunmamak gerekli.

Mümkünse asansör kullanılmamalı

Pandemi öncesinde yoğunluk gösteren asansörler şu an çok kullanılmıyor. Bu noktada duyarlılıklarından ötürü ziyaretçileri de kutlamak gerekiyor. Ayrıca 17 kişi kapasitesi olan asansörler şu an 4 kişi binecek şekilde ayarlanmış, bu çok doğru.

Farklı masalara oturulmalı

Son dönem vakalarında aynı aileden hastalananların fazla olduğunu gözlemliyoruz. Vatandaşlarımız ailemden bana bulaşmaz diye düşünüyorlar, bu yanlış bir düşünce. Yemek yerken maskemizi çıkaralım, ancak yemeğimiz bitince muhakkak maskelerimizi takalım. Ayrıca yemekte kalabalık gelindi ise farklı masalara oturulmalı.

Çocuklar da maske takmalı

Mutlaka çocukların da maske takması gerekiyor. Maskesiz bir şekilde çocukların da riski artıyor. Çocukların enfeksiyon alması, enfeksiyonu eve taşımaları anlamına geliyor. Şu anda Türkiye'deki vakaların yüzde 5'i 18 yaş altında… Yani küçükler de hasta olabilir. 18 yaş altında nasıl etkiler yapıyor bilmiyoruz, belki onlarda kalıcı etkiler de yapabilir.

Yorumlar

YORUM YAZ