Atlar engelli çocukların umudu oldu

Şanlıurfa Hipodromu'nda hizmete sunulan Hipoterapi Merkezi'nde, engelli çocukların tedavisine destek sağlanacak.

Türkiye Jokey Kulübü (TJK) tarafından yürütülen sosyal sorumluluk projesi kapsamında Şanlıurfa Hipodromu'nda hizmete sunulan Atla Terapi (Hipoterapi) Merkezi'nde, zihinsel ve bedensel engelli çocukların tedavisine destek sağlanacak. Hipoterapi merkezinden kentteki tüm engelli okullarında eğitim gören çocuklar yararlanabilecek.

Hem eğleniyor hem tedavi oluyorlar

Engellilerin tedavisinde atla terapinin bilimselliği kanıtlanmış bir yöntem olduğunu söyleyen merkezin fizyoterapisti Deniz Karakuş; "Atla terapi yöntemi Avrupa'da yıllarca önce kullanılmaya başlandı ancak Türkiye'de henüz yeni. Burada haftada üç gün down sendromlu, otizmli ve zihinsel engellilerin atla terapisini yapıyoruz. Terapinin sonunda yürüme veya konuşma zorluğu çeken çocukların iyileştiği görülüyor. Bunun yanında merkezde fiziksel engellilerin kişisel gelişimleri, becerileri de geliştirilecek." dedi.

hipoterapi

Terapide önemli olan devamlılık

Fizyoterapist Deniz Karakuş, hipoterapide devamlılığın önemli olduğunu belirterek; "Ailelerin bu konuda sabırlı olmaları gerekir. Ailelerin çoğunun merak ettiği konu 'Çocuğum ne zaman düzelir.' Bununla ilgili belirli bir süre söylemek yanlış olur. Çocuklar 5 seans terapi aldıktan sonra değerlendirmeleri yapılacak. Her engelinin durumu da değişiklik gösteriyor. Kimi 5 seansta, kimi çocuk da 10 seansın sonunda yürüyebiliyor. Merkezde terapi için daha uysal oldukları için pony cinsi atlar tercih ediliyor. Atların çocuklarla çok iyi bağları oluyor. Çocuk ile at bağ kurduktan sonra işler biraz daha kolay oluyor. Çocuk çevredekilerle iletişime veya konuşmaya başlıyor. Bu otizmli çocuklar için geçerli. Bunun yanında at biniş pozisyonunda kalçanın aldığı pozisyon ayağa kalktığımızda veya yürürken aldığımız pozisyonla aynı. Bu da bedensel engellilere, yürüme zorluğu yaşayanlara fayda sağlıyor. Atla terapi hem eğlence hem de tedavi oluyor" dedi.

Atlar engelli çocukların umudu oldu - İzle

Yorumlar

YORUM YAZ