Atlantik’i geçen ilk Türk kadını olacak

Dilek Ergül hiç bir Türk kadınının yapmadığını yapacak.

Denizci bir aileden gelen ve 8 yaşından beri denizde olan Dilek Ergül, mayısta daha önce hiçbir Türk kadınının denemediği zorlu bir yolculuğa çıkacak. Ergül, teknesiyle Atlantik Okyanusu'nu tek başına geçecek.

Atlantik Okyanusu'nu tek başına geçen ilk Türk kadını olmak için büyük bir hazırlığa girişen Dilek Ergül'e (41) en büyük desteği deneyimli denizciler veriyor. Okyanusları aşan denizcilerden taktikler alan Ergül'e yapılan en önemli uyarı, iple bağlı olmadan asla güverteye çıkmaması.

Denizci bir aileden gelen ve 8 yaşından beri denizde olan Dilek Ergül, Mayıs 2014'te daha önce hiçbir Türk kadınının denemediği zorlu bir yolculuğa çıkacak. 'Symina' adlı 9 metre boyundaki yelkenli teknesiyle Atlantik Okyanusu'nu tek başına geçmeye hazırlanan Ergül, 4 bin mil boyunca yalnızlığıyla da mücadele edecek. Yaklaşık 60-80 gün hiç kara görmeden yolculuk yapması gereken Ergül, karşılaşabileceği güçlü fırtınalar ve dev dalgalarla nasıl başedeceğine yönelik deneyimli denizcilerden taktikler alıyor.

Kendini mutlaka bağla

Ergül'ün kapısını çaldığı denizcilerden biri 1986-1991 yılları arasında 'Kelebek 3' adlı yelkenlisiyle dünyayı dolaşan Tanıl Tuncel. Tuncel'in Ergül'e en önemli uyarısı ise gemiye bağlı olmadan asla güverteye çıkmaması oldu. Yalnız seyahatin ne denli büyük bir riskler içerdiğine yönelik bilgiler veren Tuncel, güvertede düzgün havada bile kendisini iple bağlaması gerektiğini söylediği Ergül'e bağlı olmadığı bir durumda denize düşmesi halinde hayatta kalma şansının çok az olduğunu hatırlattı.

Ergül'le deneyimlerini paylaşan bir başka isim ise 2006-2009 yılları arasında dünyayı dolaşan Özkan Gülkaynak. Gülkaynak, Ergül'e, rüzgar dümenini doğru kullanmanın vakit ve enerjiden tasararuf sağlayacağını söyledi. Gülkaynak, gece de yavaş seyredilmesini salık verdi.

'Yosun' adlı tekneyle bir yıl Pasifik Okyanusu'nu dolaşan Tonguç - Yeşim Tokol çifti de Ergül'e destek verenler arasında. Tonguç Tokol, teknesinde Türkiye'ye özgü hediyeler bulundurması ve o hediyeleri adalarda karşılaştığı yerel halkla paylaşması gerektiğini söyledi.

Denizcilik tarihine adı yazılacak

Dilek Ergül, teknesi Smyrna (İzmir'in mitolojik adı) ile yolculuk edecek. West Marina'nın desteğiyle yola çıkmaya hazırlanan Ergül; fırtına takvimi için en uygun ay olan mayısta hareket edecek. Yaz aylarına denk gelmesine rağmen 4 bin millik geçiş boyunca Atlas Okyanusu'nda güçlü fırtınalar ve boralar meydana gelecek. Dünya denizcilik tarihine Atlas Okyanusu'nu ilk kez geçen kadın olarak Ann Davison (1952) adını yazdırmıştı. Şimdiye kadar yaklaşık 20 kadının Atlas'ı tek başına geçtiği biliniyor. Dilek Ergül'de her şey yonuda giderse Ekim 2014'e kadar adını bu listeye ekleyecek. 'Rota Atlantik' adlı proje Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından Mavi Bayrak'la ödüllendirilecek. Seyahat internetten yayınlanırken 'Spot' adlı cihazla Türkiye'deki sevenleri nerede olduğu hakkında bilgi edinecek.

Okumayan kız çocuklarına destek olmak istiyor

Özel bir tekstil firmasında çalışan Ergül, mayısta başlayacak yolculuğunun oldukça zor geçeceğini belirterek, "Bir okyanusta tek başına yol alma hayalimi gerçekleştirirken, okuyamayan kız çocukları ve annelerine destek fonunu kurup, harekete geçirmek istiyorum. Uçsuz bucaksız bir mavilikte aylarca kimseyle konuşmadan, kara parçası görmeden gideceğim. Zorlu deniz şartlarına karşı koyarken, asıl kendimle ve yalnızlığımla mücadele edeceğim. Denizci dostlarım beni hem mantık hem beden olarak bu zorlu yolculuğa hazırlamak için elinden gelin yapıyor” dedi.

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :