Atatürk ile Amerikalı çocuğun ilginç mektuplaşması

10 yaşındaki Amerikalı bir çocuk Mustafa Kemal Paşa’ya bir mektup yazar ve Atatürk gelen mektubu cevapsız bırakmaz...

Mustafa Kemal Atatürk için çocuklar her zaman çok önemliydi. Bunu her fırsatta dile getiriyordu...

"Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz."

"Çocuk sevgisi insan sevgisi için bir ihtiyaçtır."

1923'te, Cumhuriyet'in kuruluş günleri sırasında, Mustafa Kemal Paşa'ya bir mektup gelir. 28 Ekim 1923'te Elmira, New York adresinden gönderilen mektup Curtis LaFrance isimli bir çocuktandır. Küçük çocuk bir gazete haberinde gördüğü Mustafa Kemal'e büyük ilgi duymuş ve bir mektup yazmıştı.

"Sayın efendim, ben on yaşında Amerikalı bir çocuğum. Türkiye'ye ve yeni hükümetine büyük bir ilgi duyuyorum. Siz ve Bayan Kemal hakkında bir röportaj okudum. Türkiye hakkında bir defterim var ve şimdiden siz ve Bayan Kemal hakkında birçok yazı ve resim topladım. Lütfen Amerikalı bir çocuğa, bir küçük not ve bir imzalı fotoğrafınızı gönderin. Bir gün, Türkiye'yi görebileceğimi umut ediyorum. Saygılarımla, Curtis LaFrance"

Atatürk, mektubu merakla açtı ve okudu. Bir hayli duygulanmıştı. Hemen "Cumhurbaşkanlığı" adına özel bir zarf aldı ve 10 yaşındaki çocuğa bir mektup yazdı.

27 Kasım 1923 tarihli mektubunda Atatürk, Curtis LaFrance isimli çocuğa şunları yazdı:

"Bay Curtis LaFrance, mektubunuzu aldım. Türk yurdu hakkındaki ilgi ve iyi dileklerinize teşekkür ederim. İsteğiniz üzere bir fotoğrafımı gönderiyorum. Amerika'nın zeki ve çalışkan çocuklarına biricik öğüdüm; Türkler hakkında her işittiklerine gerçekmiş gibi bakmayıp, kanılarını bilimsel ve esaslı incelemelere dayandırmaya önem vermelidir. Başarılar ve mutluluklar dilerim, Türkiye Reisicumhuru Gazi Mustafa Kemal."

Mektup Türkçe ve İngilizce olarak Amerikalı çocuğa gönderildi.

Mektup yıllar sonra tesadüfen ortaya çıktı. Dönemin Kültür Bakanı İstemihan Talay, La France'ı 75. Yıl kutlamaları için Türkiye'ye davet etti. Kızıyla birlikte İstanbul'a gelen La France, Atatürk'ten gelen mektubu Anıtkabir'deki müzeye teslim etti. 85 yaşında çocukluk hayalini gerçekleştiren La France "1938'de Atatürk'ün ölüm haberi geldiğinde 25 yaşında bir delikanlıydım. Niye ağladığımı kimse anlamadı” diyor.

Curtis La France, 2012 yılında hayatını kaybetti…

Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ