Aşırı süt tüketimi kemik çatlamasına sebep oluyor

İsveçli bilim adamları, çok fazla süt tüketiminin sonucunda sanılanın aksine kemiklerde çatlama veya kırılma riskini artırdığını belirtti.

Bilim adamları, aşırı süt tüketimi ile kemiklerdeki kırılma ve çatlama arasındaki bağlantıyı tespit etmek için, 1987-1990 yılları arasında 61 bin 400 kadına, 1997 yılında ise 45 bin 300 erkeğe ne kadar sıklıkla süt, yoğurt, peynir tükettiğini sordu.

BBC'nin haberine göre; ilk bulguların ardından deneklerin sağlık durumlarını uzun yıllar takibe alan bilim adamları, günde 3 bardaktan fazla süt tüketen kadınların kemiklerindeki çatlama veya kırılma ihtimali riskinin, daha az içenlere göre fazla olduğunu ortaya çıkardı. Denek erkeklerini de ilk testten sonraki 11 yıl süreyle izleyen araştırmacılar, sonuçların kadınlarınkine yakın olduğunu tespit etti. Bilimciler, aşırı miktarda süt tüketenlerin kalça kemiklerindeki çatlama riskinin, daha az içenlere göre yüzde 50 fazla olduğunu belirtiyor.

Araştırmayı yapan bilim insanları, çalışmalarıyla sadece bir tüketim alışkanlığına yönelik eğilimi ortaya çıkarmayı amaçladıklarını, aşırı süt tüketiminin kemiklerde çatlama veya kırılmalara yol açacağına kanıt olarak yorumlanmaması gerektiğini kaydetti.

Yorumlar

YORUM YAZ