Aşırı terlemenin nedenleri ve tedavisi

Birçok kişinin sosyal hayatını etkileyen aşırı terlemenin nedenlerini ve tedavi yöntemlerini Dermatoloji Uzmanı Dr. Seda Erdoğan anlattı.

Terleme, vücudun ısı, su ve tuz dengesini sağlayan doğal bir vücut aktivitesidir. Ancak aşırı terleme, birçok kişinin çektiği ve hayatı olumsuz etkileyen önemli bir sorundur. Dermatoloji Uzmanı Dr. Seda Erdoğan, aşırı terleyen kişilerin toplumda rahat davranamadığını ve özgüven sıkıntısı çektiklerini belirterek, ilerleyen estetik uygulamalarla tedavinin mümkün olabileceğini söyledi.

Aşırı terlemenin en sık görüldüğü yerlerin koltuk altları, avuç içleri, ayaklar ve baş olduğunu belirten Uzm. Dr. Erdoğan, "Vücudun diğer bölgeleri kuru kalırken bu bölgelerden bir veya iki tanesinden ter adeta damlar" dedi.

Aşırı terleme nedenleri

Obezite, tiroid bezinin fazla çalışması, stres, bazı ilaçlar, şeker hastalığı, hipoglisemi ve menopozun aşırı terlemeye yol açabileceğini söyleyen Uzm. Dr. Erdoğan, bunların yanında sıcak veya soğuk hava, kafeinli içecekler, egzersiz ve baharatlı gıdalar gibi etkenlerin de terlemeyi artırabileceğini belirtti.

Aşırı terlemeye karşı botoks tedavisi

Aşırı terlemenin tedavisinde altta yatan bir hastalık olmadığı durumlarad botoks tedavisi uygulanabileceğini belirten Uzm. Dr. Erdoğan, ilk olarak terlemenin yoğun olduğu alanları belirlemek için iyot-nişasta testi yapıldığını söyledi.

İşlemde lokal anesteziden sonra aşırı terleme olan bölgeye çok ince uçlu iğnelerle botoks enjekte edildiğini ve 15 dakikalık işlemin ardından 4-5 gün sonra sonucun ortaya çıktığını belirten Uzm. Dr. Erdoğan, "Botoks uygulamasıyla aşırı terleme tedavisinin etkisi 6 ay sürer. Böylece aşırı terleme nedeniyle sosyal hayatta rahatsız olan kişilerin bu sorunu kolaylıkla çözülmüş olur. Aşırı terleme engelleneceğinden kötü ter kokusu da ortadan kalkar. aktır. Ayrıca kıyafetlerde oluşan hoş olmayan görüntünün de önüne geçilmiş olur. Botoks uygulaması, etki azalıp aşırı terleme sorunu tekrarlandığında yeniden uygulanabilir" dedi.

Tedavinin güvenli olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Erdoğan, botoks uygulamasının pratik, acısız ve uzun süre etkili olduğunu belirtti.

Yorumlar

YORUM YAZ