Arıcılık sektörü yüzyılın en büyük zehiri şekere karşı

Şeker, maalesef günümüzün tüketimi en fazla ve en sevilen zehiri olma özelliğini koruyor.

Uzmanlar, şekerin yüzyılın en tehlikeli zehri olduğunu belirtirken, sektör temsilcileri de sağlıklı bir yaşam adına şeker yerine gerçek bal kullanın çağırısında bulunuyor. Arıcılık sektörüne adanmış ömrü ile Türkiye'nin en köklü ham bal üreticisi ve Bal Gurmesi olan Ahmet Bağran Aksoy, tatlıdan vazgeçmek yerine doğanın bize sunduğu şifa kaynağı mucize besin olan; işlem görmemiş ham balın şeker yerine tüketilebileceğini söylüyor.

Marketlerden pastanelere hemen hemen her yerde karşımıza çıkan şeker günümüzün en tatlı zehri olarak nitelendiriliyor. Bir bağımlılık olarak görülen şekerin zararları vücudun birçok noktasına etki ederken vücut tarafından tolere edilmeyen şeker ölümcül hastalıklara dahi yol açabiliyor. Sağlıklı bir yaşam adına mücadele eden her kesimin dikkatini çeken ham bal ise son dönemlerde şeker tüketimine karşı başlatılan savaşta adı sıkça anılan besinlerin başında gösteriliyor.

Etabal Beslenme Uzmanlarına göre, son dönemlerde sağlıklı beslenmek isteyenlerin imdadına yetişen en değerli besinlerden biri olan işlem görmemiş ham bal şeker yerine tüketilebilecek en alternatif şifa kaynaklarından biri olarak tercih ediliyor.

Yapılan araştırmalara göre günümüzde kişi başı ortalama 10 ile 30 çay kaşığı arası şeker tüketimi yapıldığını söyleyen Balın gurmesi ve Premium bal üreticisi Ahmet Bağran Aksoy, bunun dışında da işlenmiş gıdalarla yaygınlaşan şeker tüketiminin sağlığımız açısından büyük riskler oluşturduğunu belirtiyor.

''Şeker En Tatlı Zehirdir''

Şeker ile birlikte küçük yaşlardan itibaren bozulan damak hafızasının sağlıklı nesillerin gelişimine büyük bir engel oluşturduğunu bildiren Balın gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, Aksoy, ''Prof. Dr. Canan Karatay'ın da dediği gibi; şeker en tatlı zehirdir. Yüksek miktarda şeker tüketmek, kalp ve damar problemlerine yol açabiliyor. Şekerin uyuşturuculara benzeyen ilginç yönleri var. Şeker tüketimi beyindeki ödüllendirme merkezini harekete geçiren dopamin hormonunun salgılanmasına yol açıyor. Tıpkı diğer tüm bağımlılık yapan uyuşturucular gibi şeker tüketimi de bağımlılık yapıyor.

Küçüklükten beri şekerle kodladığımız damak hafızamızı düzeltebilir, bu maratonda işlem görmemiş ham balı şeker yerine tercih edebiliriz. Böylece tatlıdan vazgeçmemek yerine şekerden vazgeçmiş olursunuz. Doğanın mucizesi olan şifa kaynağı işlem görmemiş ham bal ile daha lezzetli bir damak kültürü oluşturabilirsiniz. Her gün düzenli tüketilen ham bal, vücudun glikoz ihtiyacını karşılayarak, sizi şekerden uzaklaştırır. Sağlıklı bir yaşam ve nesiller istiyorsak bunu önemsemeliyiz.'' açıklamasında bulundu.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ